Noc spadających gwiazd. NASA podaje termin. Gdzie można oglądać to zjawisko?

Co roku w sierpniu występuje zjawisko, które nazywamy perseidami. Najlepiej widoczne jest ono w okresie od 9 do 14 sierpnia, jednak zaczyna ono występować już w połowie lipca.

Jest to wspaniały widok, oczywiście o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą, a to nie jest takie oczywiste.

 

Jak obserwować perseidy?

By móc dobrze i łatwo przyjrzeć się temu zjawisku najważniejsze jest, by niebo było bezchmurne oraz nie było zanieczyszczenia światłem, np. lampami. Dlatego warto oddalić się od jakiegokolwiek źródła światła, najlepiej na jakąś polanę pośrodku niczego. Jednak jest jedna przeszkoda, która może skutecznie uniemożliwić zobaczenie nam tego roju meteorów. Chodzi tutaj o światło odbite od Księżyca podczas jego pełni, podczas której ciemno nie jest nawet w środku nocy.
Warto także zapamiętać w którą stronę należy patrzeć podczas obserwacji perseidów. Najlepiej spoglądać na północny wschód i co ważne nie są wymagane żadne specjalistyczne przyrządy optyczne jak lornetka czy teleskop, wystarczą nasze oczy.

Co jeszcze szykuje dla nas rok 2022?

Oczywiście sierpniowy „deszcz meteorów” nie jest jedynym takim zjawiskiem w ciągu roku. Są jeszcze dwa takie pokazy – Leonidy oraz Geminidy. Ten pierwszy występuje między 14 a 21 listopada, więc trwa cały tydzień, uważa się go także za najszybszy rój. Geminidy zaś będzie można zaobserwować od 7 do 17 grudnia. Na obserwatorów czeka wtedy ponad 100 meteorów w ciągu godziny, czyli przynajmniej co minutę zobaczymy spadającą gwiazdę.
Miesiące zimowe są dobre go oglądania nieba ze względu na łagodniejsze zimy w ostatnich latach. Niebo wtedy jest prawie bezchmurne, przez co świetnie wszystko widać a chłód powietrza pozytywnie wpłynie na wrażenia.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie podane informacje warto podkreślić te najważniejsze:  Obserwacja powinna mieć miejsce w miejscu niezanieczyszczonym światłem. Po drugie: nie ma potrzeby zabierania sprzętu do obserwacji – wystarczą oczy i patrzenie w kierunku północno wschodnim. Na koniec warto uważać na pełnię Księżyca, ponieważ znacznie utrudnia obserwację. Warto przy okazji wspomnieć, że perseidy można oglądać nawet po wejściu Księżyca w kolejną fazę, ponieważ będą one widocznie aż do 24 sierpnia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię