Operacja London Bridge – plan działań po śmierci królowej Elżbiety II

Operacja London Bridge – plan działań po śmierci królowej Elżbiety II „London Bridge is down”, tymi słowami premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss, została poinformowana o śmierci królowej.

Świat obiegła wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Najdłużej urzędujący monarcha Wielkiej Brytanii, Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat po 70 latach na tronie.
Książę Karol zostanie koronowany na kolejnego monarchę. W oświadczeniu przyszły król, 73-letni syn Królowej nazwał śmierć swojej matki „momentem największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny”.

Dodał, że „jej strata będzie głęboko odczuwalna w całym kraju, Królestwach i
Commenwealth i przez niezliczoną liczbę ludzi na całym świecie”.

Królowa mając zaledwie 25 lat rozpoczęła panowanie 6 lutego 1952 roku po śmierci swojego ojca.
Podczas 70 lat na tronie odbyła wiele podróży zagranicznych, odwiedziła większość europejskich krajów i wiele pozaeuropejskich. W marcu 1996 na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odwiedziła Polskę.

Była patronką ponad 600 organizacji charytatywnych.
Elżbieta II, oprócz miana królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i głowy Kościoła anglikańskiego, była również głową 14 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth Realm.

Operacja London Bridge została opracowana w latach 60. XX wieku na wypadek śmierci monarchini. Co roku plan był aktualizowany przez ostatnie prawie 60 lat.
Plan obejmuje ogłoszenie jej śmierci, okres oficjalnej żałoby i szczegółów jej pogrzebu państwowego.
Niektóre krytyczne decyzje związane z planem podjęła sama królowa. Oprócz planów związanych z pogrzebem równolegle wprowadzana jest Operacja Wiosenny Przypływ. Obie mają na celu bezproblemowe i gładkie przejęcie władzy przez Karola.

Oto kilka paragrafów zawartych w Operacja London Bridge:
1. Według plan London Bridge media zostaną poinformowane przez ogłoszenie skierowane do PA Media i BBC za pośrednictwem systemu transmisji alertów radiowych (RATS) oraz komercyjnego radia w Independent Radio News za pośrednictwem sieci niebieskich „świateł obit”, które będą ostrzegać prezenterów, aby odtwarzali „nieobraźliwą muzykę”.

2. Na wspólnie zwołanym posiedzeniu Parlamentu Zjednoczonego Królestwa oraz parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej premier Wielkiej Brytanii przemówił do Izby Gmin. Na spotkaniu będzie obecny nowy monarcha, który wygłosi przemówienie do narodu.

3. Budynki Whitehall i władz lokalnych będą powiewać flagami na pół masztu.

4. Saluty z broni palnej odbędą się na stacjach salutowania, a nabożeństwo pamięci z udziałem premiera i starszych ministrów odbędzie się w katedrze św. Pawła.

5. Dzień po śmierci królowej Rada Akcesyjna zgromadzi się w pałacu św. Jakuba, aby oznajmić wstąpienie na tron nowego monarchy

6. Parlament zbierze się tego samego dnia wieczorem, by złożyć przysięgę wierności nowemu monarsze.

7. Trumna zostanie przywieziona samochodem do Pałacu Buckingham w ciągu kilku godzin.

8. Dziesięć dni po śmierci królowej w Opactwie Westminsterskim odbędzie się państwowy pogrzeb prowadzony przez arcybiskupa Canterbury.

9. Jej ciało zostanie następnie pochowane w przygotowanym grobowcu w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI w Kaplicy św.

10. Przed pogrzebem w kaplicy św. Jerzego odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe.

11. Zgodnie z ustaleniami królowej i premiera dzień pogrzebu zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej, jednak nie zostanie przyznany dzień wolny od pracy.

12. W południe nastąpi dwuminutowa cisza w Wielkiej Brytanii, a procesje zgromadzą się w
Londynie i Windsor.

Równolegle prowadzona Operacją Wiosenny Przypływ jest planem wstąpienia na tron ​​księcia Walii.

Plan Operation Spring Tide między innymi zawiera:

1. Dzień po śmierci królowej odbędzie się proklamacja nowego monarchę.

2. Dwa dni po śmierci królowej proklamacje nowego monarchy zostaną ogłoszone przez
administracje Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

3. Trzeciego dnia po śmierci królowej nowy monarcha otrzymał rano w Westminster Hall wniosek kondolencyjny, a następnie wyruszył w podróż po Wielkiej Brytanii.

4. Nowy monarcha odwiedzi szkocki parlament i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze św. Idziego w Edynburgu.

5. Następnego dnia nowy monarcha odwiedzi Irlandię Północną, gdzie w zamku Hillsborough otrzyma kondolencje i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście.

6. Siedem dni po śmierci królowej nowy monarcha odwiedzi Walię, otrzymując w walijskim
parlamencie wniosek kondolencyjny i uczestnicząc w nabożeństwie w katedrze Llandaff w
Cardiff.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię