Oscary rozdane. W tym roku bez Polaków

Amerykańsko-francuski film CODA w reżyserii Sian Heder zdobył Oscara za najlepszy film roku. Najwięcej nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej przypadło obrazowi Diuna. Polacy w tym roku bez Oscarów.

Opowiadający dziewczynie będącej dzieckiem niesłyszących rodziców film CODA otrzymał trzy nominacje do Oscarów i we wszystkich trzech kategoriach zdobył statuetki – za najlepszy film roku, scenariusz dla Sian Heder oraz najlepszą role drugoplanową dla Troya Kotsura, który został pierwszym w historii niesłyszącym aktorem nagrodzonym Oscarem.

 

Obraz science-fiction Diuna zdobył 6 nagród Amerykańskiej Akademii filmowej, w tym za efekry specjalne, scenografię, montaż, dźwięk i zdjęcia. Nominowany za zdjęcia do filmu „West Side Story” Janusz Kamiński nie zdobył Oscara, podobnie jak Tadeusz Łysiak i Maciej Ślesicki, którzy otrzymali nominację za film „Sukienka”.

W kategorii najlepszy film krótkometrażowy wygrał amerykański obraz „The Long Goodbye”. Oscar dla najlepszego aktora przypadł Willowi Smithowi za rolę w filmie „King Richard. Zwycięska rodzina” a dla najlepszej aktorki Jessice Chastain, która zagrała w filmie „Oczy Tammy Faye”.

W kategorii najlepszy film międzynarodowy zwyciężył japoński obraz „Drive My car”.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię