Parada Pułaskiego

Fot. Twitter

W Nowym Jorku trwa jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii – 85. Parada Pułaskiego. Słynną Piątą Aleją na Manhattanie maszerują tysiące mieszkających w USA Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia. W paradzie wziął także udział burmistrz Nowego Jorku Eric Adams.

 

Od mszy w Katedrze Świętego Patryka rozpoczęło się największe święto amerykańskiej Polonii w Nowym Jorku. Uczestnicy parady maszerują głównym odcinkiem Piątej Alei – od 35. do 55. ulicy. W wydarzeniu biorą udział polskie orkiestry i zespoły ludowe, dzieci z polonijnych szkół, parafie, żołnierze, weterani i goście z Polski – między innymi działacze samorządowi, artyści i przedstawiciele polskiej policji.

„To jest też okazja dla Polaków mieszkających w USA, żeby nawiązać albo odświeżyć kontakty z różnymi osobami i instytucjami z Polski” – mówi konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który zaprosił także do udziału w paradzie konsula Ukrainy w Nowym Jorku. Mimo padającego deszczu paradę obserwują tysiąca mieszkańców Nowego Jorku oraz Polaków, którzy przybyli na miejsce z biało-czerwonymi flagami.

Parady Pułaskiego odbywają się w Nowym Jorku od 1937 roku w pierwszą niedzielę października. Hasło tegorocznej brzmi: „Marsz z Sercem, Duszą i Miłością Polonii”.
Honorowym marszałkiem parady jest Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię