Polak potrafi. Z Krakowa do Gdańska w pół godziny

Koniec marnowania czasu w ulicznych korkach, wyczekiwania na autostradowych bramkach i niepotrzebnych nerwów jest bliski. Polacy mają swojego Elona Muska. A właściwie zespół inżynierów, a każdy z nich jest wizjonerem na miarę współzałożyciela Tesli.

Firma Hyper Poland chce zrewolucjonizować transport publiczny w Polsce. Jak? Dzięki ultranowoczesnej technologii. Dzięki niej z Krakowa do Gdańska będzie można przejechać w zaledwie pół godziny.

Jak to możliwe?

Odpowiedzią na to pytanie jest Hyperloop. To środek transportu, który umożliwia przemieszczanie osób lub ładunków z niespotykaną dotąd prędkością. Ekipę inżynierów z Hyper Poland natchnął cztery lata temu roku Elon Musk, który ogłosił konkurs na projekt HYPERLOOP POD. Polacy podjęli wyzwanie: „Mieliśmy świadomość, ze porywamy się z motyką na słońce. Do konkursu zgłosiło się 1200 drużyn z całego świata. Wiele z nich mogło liczyć na wsparcie sponsorów i bogatych Uniwersytetów. My mogliśmy liczyć na własne pomysły i zapał do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Nasza firma została wielokrotnie wyróżniona na arenie międzynarodowej za unikalne rozwiązania zastosowane w projektowaniu pojazdu, infrastruktury i architektury kolei próżniowej” – informują na stronie hyperpoland.com twórcy polskiego Hyperloopa.

To nie science-fiction

W niedalekiej przyszłości Hyperloop będzie rozwijał prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku, dzięki czemu podróż z południa na północ Polski zajmie mnie więcej tyle, co wypicie kawy w kawiarni. Hyperloop to swoisty kompromis pomiędzy transportem lotniczym a kolejowym. Upraszczając można powiedzieć, że pasażerowie będą „latać” tuż nad ziemią: „Kapsuła porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne” – informują polscy inżynierowie z Hyper Poland.

Kiedy konkrety?

Niebawem firma będzie testować model w pomniejszonej skali. Prototyp będzie się poruszał po zmodyfikowanym torze kolejowym, dzięki czemu nie trzeba będzie budować zupełnie nowej infrastruktury: „Za kilkanaście tygodni będziemy gotowi na publiczną demonstrację opracowanej przez nas technologii. Na początku chcemy pokazać model pojazdu w skali 1:5, który wykorzystując zjawisko lewitacji magnetycznej, będzie poruszał się po zmodyfikowanym przez nas torze kolejowym. W dalszym kroku rozpoczniemy budowę i testy pojazdu naturalnej wielkości” – tłumaczy Paweł Radziszewski, dyrektor ds. technologii Hyper Poland.

Na początku pojazd będzie się poruszał z prędkością do 300 km/h. Następnie – do 600, by koniec końców zbliżyć się do prędkości 1200 km/h.

Inżynierowie z Hyper Poland mają już partnera strategicznego – jest nim łódzka firma, Transfer Multisport Elektronik

Testy ruszą niebawem, bo w maju 2019 roku. Trzymamy kciuki!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię