Ponad 30 procent stacji benzynowych ma problemy z dostępnością paliwa

Ponad 30 procent stacji benzynowych we Francji ma problemy z dostępnością paliwa – informują francuskie władze. Przed weekendem było to około 12 procent.

Trwający od kilku dni kryzys paliwowy w tym kraju się pogłębia. Powodem są strajki w rafineriach dotyczące podwyżek i rabatów na paliwo, które przyczyniły się do zwiększenia popytu.

 

Problemy z dostępnością paliwa mają ponad trzy tysiące stacji benzynowych w kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy Francji, w regionie Hauts-de-France, gdzie problemy z dostępnością co najmniej jednego rodzaju paliwa ma ponad połowa stacji benzynowych. Niedobór dotyka też ponad 40 procent stacji w regionie Paryża.

W efekcie w wielu miejscach obserwowane są wielogodzinne kolejki do dystrybutorów. Brak paliwa powoduje zakłócenia w transporcie szkolnym i medycznym. W 11 departamentach wprowadzono zakaz napełniania kanistrów i zapewniono priorytetowy dostęp do paliwa pracownikom służby zdrowia.

 

Francuskie władze apelują o spokój i zapewniają, że uwolnienie strategicznych zapasów paliwa doprowadzi do poprawy sytuacji w ciągu tygodnia. Rząd naciska też na koncerny Esso-ExxonMobil i TotalEnergies, aby jak najszybciej porozumiały się ze strajkującymi pracownikami i wznowiły dostawy. Związki zawodowe zapowiadają jednak dalsze blokowanie rafinerii.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię