Prawo do posiadania broni w USA – Kongres coraz bliższy uchwalenia reformy

Stany Zjednoczone coraz bliższe uchwalenia reformy prawa do posiadania broni. W głosowaniu proceduralnym w amerykańskim Senacie ustawa, której celem jest ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym uzyskała poparcie dwóch trzecich członków izby.

W proceduralnym głosowaniu ustawę o zwiększeniu bezpieczeństwa posiadania broni poparło 64 senatorów, 50 demokratów i 14 republikanów. Taki wynik głosowania oznacza, że reforma ma duże szanse na uchwalenie przez Kongres.

Ustawa przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach, a także wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tzw. czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym.

Rozszerzona ma też zostać weryfikacja osób, które nie ukończyły 21 lat a chcą kupić broń. Ustawa nie przewiduje podniesienia z 18 do 21 lat minimalnego wieku uprawniającego do zakupu broni szturmowej, takiej jak karabiny AR-15. Choć demokraci postulowali takie rozwiązanie, zabrakło poparcia ze strony republikanów.

Politycy partii republikańskiej nie zgodzili się też na całkowite zakazanie takiej broni oraz magazynków dużej pojemności, do czego wzywał prezydent Biden. Jeśli ustawa zostanie uchwalona będzie to pierwsza znacząca reforma rynku broni w USA od 30 lat.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię