Prezydent Duda weźmie udział w pogrzebie Elżbiety II

Wśród światowych przywódców i szefów rządów żegnających brytyjską królową Elżbietę II w Londynie będzie Andrzej Duda. Polski prezydent z małżonką wezmą udział w nabożeństwie pogrzebowym w Opactwie Westminsterskim. Para prezydencka przebywa w Wielkiej Brytanii od wczoraj.

Podczas spotkania z mediami w polskiej ambasadzie w Londynie Andrzej Duda podkreślił, że wspomnienia o zmarłej królowej zdominowały dyskusje przywódców obecnych na wieczornym spotkaniu zorganizowanym przez króla Karola III w Pałacu Buckingham. „To bardzo podniosłe chwile. Smutne, ale jednocześnie nacechowane wielkim szacunkiem. Wszyscy przywódcy wspominali królową akcentując imponujący okres jej panowania – 70 lat. Ten moment, kiedy żegnamy Elżbietę II, to rzeczywiście koniec pewnej epoki – nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale i Europy czy świata” – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Polski prezydent wspominał również swoje jedyne spotkanie z Elżbietą II w 2019 roku podczas odbywającego się w Londynie szczytu NATO. „Pamiętam to doskonale. Byliśmy wówczas z małżonką i było to dla nas duże przeżycie. Królowa była przede wszystkim osobą ciepłą, emanującą spokojem zewnętrznym. Także o niezwykłej kulturze osobistej i takcie” – dodał.

Z Londynu prezydent odleci do Nowego Jorku. W Stanach Zjednoczonych weźmie udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

IAR

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię