Już w niedługim czasie astronauci nie będą musieli obawiać się o wystarczającą ilość tlenu w ich podróży na Marsa, Księżyc i gdziekolwiek indziej.
Międzynarodowy zespół naukowców opracował lepszy sposób wytwarzania tlenu, który pozwoli na podtrzymywanie życia w statkach kosmicznych.
Nowa, przełomowa technologia pozwoli na wytworzenie tlenu z wody przy pomocy magnesów i zapewni astronautom sposób na otrzymanie tlenu bez ograniczeń.
Główną przyczyną problemów z tlenem jest brak grawitacji w kosmosie. Na Ziemi grawitacja odgrywa rolę w pomaganiu bąbelkom CO2 unosić się na powierzchni. W kosmosie te bąbelki pozostają zawieszone w płynie.
Obecnie NASA używa wirówek do pozyskania tlenu w kosmosie. Maszyny te są ogromnych gabarytów oraz wymagają znacznej masy, mocy i konserwacji do ich użytku. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tlen jest generowany za pomocą ogniwa elektrolitycznego. Ogniowa te dzielą wodę na wodór i tlen. Po oddzieleniu z systemu gazy muszą zostać usunięte. Główny autor badań Álvaro Romero-Calvo powiedział, że „zaadaptowanie tej samej architektury podczas podróży na Marsa wiązałoby się z tak znacznymi karami w zakresie masy i niezawodności, że nie miałoby sensu jej używać”.
W ramach nowych badań przeprowadzono eksperymenty pokazujące, że magnesy mogą osiągnąć te same wyniki znacznie bardziej praktycznie niż systemy używane obecnie. Naukowcy opracowali nową technikę oddzielania pęcherzyków gazu od powierzchni elektrody w różnych cieczach za pomocą magnesów neodymowych.
Eksperymenty dokonywane były w środowisku podobnym do kosmosu w Bremen Drop Tower w Niemczech. Jest to ośrodek naukowy z wieżą spadową o wysokości 146 metrów, który wysyła wstrząsoodporną kapsułę opadającą na podłogę, aby utworzyć krótkie okno czasu eksperymentu mikrograwitacyjnego. Eksperymenty tam przeprowadzone wykazały, że pęcherzyki gazu można przyciągać i odpychać od magnesu neodymowego w warunkach mikrograwitacji, zanurzając je w różnego rodzaju roztworach wodnych.
„Po latach badań analitycznych i obliczeniowych możliwość wykorzystania tej niesamowitej wieży zrzutowej w Niemczech dostarczyła konkretnego dowodu, że ta koncepcja będzie działać w środowisku kosmicznym o zerowej grawitacji”, powiedział profesor Hanspeter Schaub z University of Colorado Boulder biorący udział w badaniach.
Autorka badania dr Katharina Brinkert z University of Warwick dodaje, że nowa technologia ma „ogromne konsekwencje dla dalszego rozwoju systemów separacji faz, takich jak długofalowe misje kosmiczne”.
ZJ