Przełomowe odkrycie związane z chorobą Parkinsona! Jest nadzieja?

Międzynarodowa grupa naukowców dokonała przełomowego odkrycia. Zidentyfikowany przez nich biomarker może ujawnić kluczową patologię choroby Parkinsona w komórkach mózgu i ciała.

Badania wykazały, że u 93% uczestników badania z chorobą Parkinsona test wykazał nieprawidłowości.

W badaniach pomagała fundacja Michaela J. Foxa, The Michael J. Fox Foundation. Przedstawiciele fundacji twierdzą, że nowoodkryty biomarker – alpha-synuclein seed amplification assay (SAA), otwiera nowy rozdział w badaniach nad chorobą Parkinsona.

Współzałożyciel fundacji, Michael J. Fox, powiedział, że jest zachwycony przełomem w badaniach, dodając: „Jestem bardzo wdzięczny za wsparcie pacjentów, rodzin i naukowców, którzy są z nami, gdy nadal otwieramy drzwi na drodze do wyeliminowania choroby Parkinsona raz na zawsze”.

Test SAA dokładnie wykrył chorobę Parkinsona w płynie mózgowo-rdzeniowym i zidentyfikował osoby z wczesnymi, niezwiązanymi z motoryką objawami przed postawieniem diagnozy.

Wyniki testów przeprowadzonych z SAA różniły się w zależności od płci i wieku osób testowanych. Inne czynniki również wprowadzały różnice w czujność testu:

  • Ogólna czułość na chorobę Parkinsona wyniosła 87,7%.
  • Swoistość u zdrowych osób z grupy kontrolnej 96,3%.
  • Wśród osób ze sporadyczną chorobą Parkinsona test wykazał 93,3% czułość.
  • W przypadku sporadycznej choroby Parkinsona z typowym deficytem węchu czułość wyniosła 98,6%.
  • Wśród nosicieli mutacji GBA czułość była 95,9%.
  • Wśród nosicieli mutacji LRRK2 czułość wynosiła 67,5%.

Autor badań i profesor neurologii Hurtig-Stern i szef Oddziału Zaburzeń Ruchowych na Wydziale Neurologii Penn Perelman School of Medicine, Andrew Siderowf powiedział, że „zidentyfikowanie skutecznego biomarkera patologii choroby Parkinsona może mieć głębokie implikacje dla sposobu leczenia tej choroby, potencjalnie umożliwiając wcześniejsze diagnozowanie ludzi, określenie najlepszych metod leczenia dla różnych podgrup pacjentów i przyspieszenie badań klinicznych”.

W badaniu wzięło udział 1123 osób, na których test SAA został przeprowadzony w płynie mózgowo-rdzeniowym. Naukowcy dodają, że test będzie musiał zostać przeprowadzony we krwi, aby mógł być bardziej szeroko dostępny. „Chociaż metoda oparta na krwi wymaga dalszych dopracowań w celu uzyskania skalowalności, alfa-synukleina SAA zmienia zasady gry w diagnostyce, badaniach i próbach leczenia choroby Parkinsona”, napisali autorzy badania.

W Stanach Zjednoczonych każdego roku diagnozuje się chorobę Parkinsona u około 90 000 osób, co stanowi około 50% wzrost w porównaniu z wcześniej szacowanymi wskaźnikami zachorowalności. U większości osób choroba rozwija się po 60 roku życia. Statystyki wskazują, że mężczyźni mogą być bardziej zagrożeni niż kobiety.

Nowe odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym The Lancet Neurology.

ZJ

Jakie są wczesne objawy Alzheimera?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię