Przyprawy – źródło smaku i… zdrowia

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Wysuszone i sproszkowane, czy granulowane części roślin o charakterystycznych smakach i zapachach nadają potrawom aromatu, tworząc z podstawowych składników, wyszukane dzieła sztuki kulinarnej, lub swojskie, domowe posiłki.

Przyprawy to jednak nie tylko przyjemność jedzenia, ale także wiele cennych właściwości prozdrowotnych.  Dzisiaj przedstawiamy 11 najcenniejszych, które warto mieć pod ręką i używać ze względu na ich silne właściwości antyoksydacyjne.

 

Goździki

Popularne  w kuchni staropolskiej, używane do aromatyzowania grzańców i kompotów, czy przetworów z jesiennych jabłek goździki, znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni. Ich właściwości przeciwbólowe i odkażające są wykorzystywane też  w medycynie stomatologicznej. W dawnych czasach na ból zębów polecano też rozgryzanie goździka. Poza tymi, niewątpliwymi walorami, goździki okazują się istnym eliksirem zdrowia i młodości, ze względu na swoje silne właściwości przeciwutleniające. Nic dziwnego, że  w rankingu ORAC –  Oxygen Radical Absorbance Capacity, zajmują pierwsze miejsce.

Oregano

Nie ma Włoch bez pizzy, a pizzy bez oregano.  Pod tą egzotycznie brzmiącą nazwą kryje się wysuszone ziele lebiodki pospolitej, wraz ze swoimi bezcennymi właściwościami prozdrowotnymi. Można dodawać je z powiedzeniem także do pieczywa drożdżowego, marynowanych warzyw, czarnej fasoli, cukinii, bakłażana, pieczonego mięsa oraz ryb. Oregano wzbogaca smak potraw na bazie sera i jajek, gulaszów oraz różnych zup. Doskonale komponuje się także z oliwą z oliwek oraz czosnkiem, tymiankiem czy pietruszką. W rankingu ORAC otrzymuje srebrny medal.

Tymianek

Znany nie tylko z kuchni, ale i jako składnik syropów na kaszel, tymianek zajmuje zaszczytne, trzecie miejsce. Podobnie jak oregano świetnie nadaje się do potraw śródziemnomorskich. Jego ciepły aromat podkreśla też smak ryb. Nie można jednak przesadzać z ilością spożywanego tymianku, ponieważ w nadmiarze może zaszkodzić. Zawiera toksyczny tymol, więc zasada umiaru,w  przypadku tej przyprawy sprawdza się wyjątkowo.

 

Cynamon

Któż nie zna i nie kocha szarlotki z cynamonem? Sproszkowana kora cynamonowca,  o charakterystycznym, głębokim aromacie i smaku, nadaje się świetnie nie tylko co ciast o przetworów  z jesiennych jabłek, ale także do rozgrzewających herbat, miodu, czy grzańców. Poza walorami smakowymi i zapachowymi, wykazuje też silne działanie przeciwutleniające.

Rozmaryn

„O mój rozmarynie….” – pieczone ziemniaki posypane szczyptą ziela o odurzającym zapachu to przysmak godny najbardziej wyrafinowanych kubków smakowych. Przyprawa szczególnie popularna  w kuchni francuskiej doskonale komponuje się z rybami, lekkimi mięsami i warzywami.

Kurkuma

Arabska przyprawa stosowana przede wszystkim do nadawania potrawom złocistego koloru, ma wiele cennych właściwości. Jednak jest słabo przyswajana przez organizm, dlatego warto łączyć ją z pieprzem, który ułatwia wchłanianie cennych substancji,w  tym i przeciwutleniaczy.

Ziele angielskie

Owoce korzennika lekarskiego, wysuszone i znane pod nazwą „ziele angielskie” to popularny dodatek do zup i sosów kuchni polskiej. Często łączone  z liściem laurowym są cennym źródłem antyoksydantów. Jak przy większości przypraw, nadmierne ich spożycie może być szkodliwe.

 

Majeranek

Często stosowany w potrawach ciężkostrawnych, głównie tłustych mięsach, czy daniach z grochu i fasoli majeranek, nie tylko zapobiega wzdęciom i niestrawnościom. Wykazuje też silne właściwości przeciwutleniające i bakteriobójcze.

Kakao

Ulubiony składnik czekolady i słodkich przekąsek charakteryzuje się też wysoką zawartością magnezu i przeciwutleniaczy.

Kolendra

Przez jednych kochana, przez innych znienawidzona, wyglądem liści przypomina natkę pietruszki. Jednak smak jest zupełnie inny. Często stosowana w kuchni orientalnej i francuskiej kolendra, jest cennym źródłem przeciwutleniaczy. Jeżeli jej mdły, mydlany smak nie przeszkadza, warto dodawać ją do zapiekanek z warzywami.

Bazylia

Ulubiona przyprawa kuchni włoskiej jest nie tylko cenionym dodatkiem nadającym charakterystyczny smak i aromat gaspaccio, czy potrawom z makaronem. Bazylia to także istna bomba antyoksydantów, a jej właściwości prozdrowotne trudno przecenić.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię