Rosja nie jest w stanie powstrzymać kontrofensywy Ukrainy

Rosja nie jest w stanie powstrzymać kontrofensywy Ukrainy na kierunku charkowskim i chersońskim, dlatego próbuje zasiać panikę wśród ludności – ocenia Sztab Generalny Ukrainy. Dowództwo podsumowało sytuację na froncie w 230. dniu wojny.

 

W raporcie opublikowanym w mediach społecznościowych sztab przypomniał, że wczoraj rosyjska armia masowo ostrzeliwała ukraińskie miasta i krytyczną infrastrukturę. Przeprowadziła 61 ataków rakietowych i 32 naloty oraz 92 ataki z wyrzutni rakietowych. 73 cele powietrzne zostały zniszczone przez ukraińską obronę powietrzną, w tym 46 pocisków manewrujących i 27 dronów.

W wyniku zmasowanego ostrzału w ciągu minionego dnia została uszkodzona infrastruktura ponad 30 ukraińskich miast. Są to w szczególności Kijów, Lwów, Żytomierz, Tarnopol, Chmielnicki, Konotop, Charków, Krzywy Róg, Zaporoże, Mikołajów i Odesa. W ocenie ukraińskiego dowództwa nadal istnieje zagrożenie kolejnymi ostrzałami.

 

Według strony ukraińskiej władze Białorusi nadal wspierają Rosję w wojnie, udostępniając rosyjskiej armii swoją przestrzeń powietrzną i lotniska. Ukraińcy nie zaobserwowali natomiast oznak formowania grup ofensywnych na terytorium Białorusi i przemieszczania wojsk.

Jak ustalili Ukraińcy, władze okupowanego przez Rosję Krymu przygotowują ewakuację swoich rodzin na wypadek pogorszenia się sytuacji w regionie. Z kolei w obwodzie ługańskim pod pozorem poszukiwania ukraińskich dywersantów Rosjanie szukają swoich dezerterów.

Wojska ukraińskie kontynuują kontrofensywę. W ciągu ostatniego dnia odparły ataki Rosjan między innymi w pobliżu Bachmutu i Soledaru w obwodzie donieckim. Przedwczoraj w obwodzie chersońskim zniszczyły 15 jednostek rosyjskiego sprzętu, a wczoraj uderzyły w hangar ze sprzętem wojskowym.

Ukraińskie Lotnictwo w ciągu ostatnich 24 godzin atakowało sześć razy. Zniszczyło cztery miejsca koncentracji broni Rosjan oraz dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe. Ponadto jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły samolot Su-25. Ukraińska artyleria uderzyły w stanowisko dowodzenia, przeciwlotniczy system rakietowy S-300 i magazyn amunicji.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię