Rosyjska szczepionka bez certyfikatu WHO

Rosyjska szczepionka Sputnik V na razie nie dostanie certyfikatu Światowej Organizacji Zdrowia – podały rosyjskie media niezależne. Z oficjalnych komunikatów przedstawicieli WHO wynika, że międzynarodowi eksperci badający procedurę wytwarzania preparatu stwierdzili, iż linia produkcyjna nie spełnia światowych norm.

Według Radia Svoboda, chodzi o zakład w Ufie, który nie spełnia odpowiednich norm ochrony środowiska. Producenci Sputnika V dostali odpowiednie rekomendacje i po ich wdrożeniu kontrola zostanie powtórzona. Wcześniej międzynarodowi eksperci zgłaszali zastrzeżenia do procedury testowania rosyjskich szczepionek, a także niejasności związanych z ich składem.

Rosja jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę w sierpniu ubiegłego roku i jako pierwsza rozpoczęła szczepienia. Jednak rosyjskie media niezależne zauważają, że liczba osób zaszczepionych wciąż jest niska, a z badań opinii publicznej wynika, iż Rosjanie nie chcą przyjmować antywirusowych preparatów.
W ciągu minionej doby stwierdzono w Rosji ponad 19 tysięcy zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło prawie 800 pacjentów chorych na COVID-19.

(iar)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię