Senat USA zagłosował za przyjęciem Szwecji i Finlandii do NATO

Stany Zjednoczone są kolejnym krajem, który zaakceptował przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Senat USA przytłaczającą większością głosów ratyfikował protokoły akcesyjne obu krajów do Paktu Północnoatlantyckiego.

 

Za rezolucją o ratyfikacji protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego głosowało 95 senatorów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Do przyjęcia dokumentu wymagane było dwie trzecie głosów w stuosobowej izbie.

W debacie przedstawiciele obu partii podkreślali, że przyjęcie Szwecji i Finlandii wzmocni NATO i jest korzystne dla bezpieczeństwa narodowego USA. „Finlandia i Szwecja będą modelowymi członkami NATO. Oba kraje mają silne armie i wnoszą wiele do bezpieczeństwa sojuszu już teraz” – mówił z trybuny republikański senator Jim Risch.

 

Przedstawiciele obu partii podkreślali, że przyjęcie Szwecji i Finlandii będzie stanowić wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Jedynym senatorem, który głosował przeciw był republikanin Josh Hawley z Missouri. Przekonywał on, że dla USA większym zagrożeniem od Rosji są Chiny. „Celem naszej polityki zagranicznej powinna być obrona USA, naszej wolności i obywateli. Rozszerzenie NATO nie przyczyni się do tego” – mówił Hawley.

Debacie i głosowaniu nad ratyfikacją protokołów akcesyjnych do NATO w Senacie przysłuchiwali się ambasadorowie Szwecji i Finlandii. Zadowolenie z decyzji Senatu wyraził prezydent Joe Biden, który zapowiedział, że wkrótce złoży podpisy pod dokumentami.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię