Snapchat zapłaci użytkownikom z Illinois 35 milionów USD kary za naruszenie ich prywatności

Ugoda w pozwie zbiorowym stanu Illinois przeciwko nielegalnemu gromadzenia danych użytkowników przez Snap Inc. została osiągnięta. Snap Inc. jest spółką macierzystą platformy mediów społecznościowych Snapchat.

Pozew „Boone, et al. v. Snap Inc.” oskarża Snapchat o gromadzenie „danych biometrycznych” bez zgody użytkowników aplikacji. Powodowie twierdzą, że funkcja filtrowania zdjęć Snapchat skanuje rysy twarzy za każdym razem, gdy użytkownik robi selfie lub używa filtra czy soczewki. Jest to bezpośrednie naruszenie ustawy o ochronie prywatności informacji biometrycznych stanu Illinois – BIPA.

 

Według strony https://snapillinoisbipasettlement.com/ mieszkańcy Illinois, którzy używali soczewek i filtrów oferowanych przez Snap w okresie od 17 listopada 2015 roku aż do dnia obecnego mogą kwalifikować się do otrzymania zadośćuczynienia wysokości od 58 do 117 USD.

Osoby, które chcą otrzymać zadośćuczynienie muszą złożyć wniosek do 5 listopada. Roszczenia można składać na stronie https://snapillinoisbipasettlement.com/submit-claim.

Pomimo wstępnej ugody, Snap Inc. zaprzecza naruszenia zasad BIPA. Rzecznik Snap Inc. Pete Boogaard twierdzi, że „soczewki Snapchat nie zbierają danych biometrycznych, które można wykorzystać do identyfikacji konkretnej osoby lub angażowania się w identyfikację twarzy. Dane wykorzystywane przez obiektywy pozostają na urządzeniu mobilnym użytkownika i nie są wysyłane na serwery Snap”.

 

Boogaard dodaje, że pomimo tego, iż firma jest pewna, „że soczewki nie naruszają BIPA, ze względu na dużą ostrożność i jako dowód naszego zaangażowania w ochronę prywatności użytkowników, na początku tego roku wprowadziliśmy powiadomienie o wyrażeniu zgody w aplikacji dla Snapchatters w Illinois”.

Osoby, które nie wiedzą, czy kwalifikują się do otrzymania płatności z pozwu Snapchat, mogą otrzymać bezpłatną pomoc, wysyłając e-mail do administratora ugody na adres Info@snapillinoisbipasettlement.com lub dzwoniąc pod numer 1-844-939-4343.

Ugoda czeka na ostateczne zatwierdzenie przez Sąd Rejonowy.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię