Stany Zjednoczone wyemitowały monety inwestycyjne. Jest nawiązanie do Ukrainy

Stany Zjednoczone wyemitowały srebrne monety inwestycyjne, o nominale 1 dolara amerykańskiego, dedykowane Ukrainie. Monety przedstawiają ukraińskie symbole narodowe.

Jak podało we wpisie Muzeum Pieniądza Narodowego Banku Ukrainy na oficjalnym koncie na Facebook’u, monety odzwierciedlają opór ukraińskich obrońców wobec rosyjskich okupantów oraz chęć Ukraińców do obrony swojej niepodległości i suwerenności.

 

W dalszej części wpisu można wyczytać szczegółowe informacje o rewersie i awersie okolicznościowych monet:
„Rewersy obu monet przedstawiają kobietę, która uosabia Wolność. Projekt rewersu monety oparty jest na szkicu artysty i medaliera Adolfa Alexandra Weinmana „Walking Freedom”. Pierwotnie projekt ten używany był dla 50-centowej monety amerykańskiej, która była bita w latach 1916-1947. Na rewersie pierwszej monety wokół kobiety w wieńcu z kwiatów powiewa niebiesko-żółta flaga. Z kolei na rewersie drugiej Wolność ubrana w barwy ukraińskiej flagi przechadza się po polu słoneczników. Ponadto kobiecy wieniec jest zrobiony ze słoneczników, a ona sama trzyma w dłoniach bukiet tych kwiatów”

 

„Awers obu monet przedstawia kultowego amerykańskiego orła w locie. Projekt awersu monet inwestycyjnych tego typu został zaktualizowany w 2021 roku i stworzony przez artystkę Emily Damstra. Na awersie jednej monety orzeł jest srebrny, na awersie drugiej monety znajduje się wizerunek orła w barwach ukraińskiej flagi” – czytamy we wpisie Banku Ukrainy

IAR

Gdzie najlepiej ukryć pieniądze w domu?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię