Z całego świata płyną zapewnienia o modlitwie za papieża Benedykta XVI. Włącza się do niej wielu biskupów oraz liczni wierni, m.in. z Chin, Indii, Brazylii, czy Mjanmy oraz Polski.
O modlitewnej łączności z Papieżem-Seniorem zapewnia duchowa stolica Polski – Jasna Góra. Rzecznik jasnogórskiego sanktuarium maryjnego, paulin ojciec Michał Bortnik podkreślił, że w codziennym różańcu i Apelu Jasnogórskim wierni i paulini modlą się o ulgę w cierpieniu i wypełnienie woli Bożej w trudnym czasie dla Benedykta XVI.
Z wdzięcznością wspominają czas jego wizyty na Jasnej Górze, jeszcze jako kardynała, później jako papieża.
„Dziękujemy mu za ten dar obecności i za złotą różę papieża Pawła VI, którą tu przywiózł. Zawsze powtarzał, że łączy się w modlitwie z Jasną Górą. Nie może być inaczej teraz, także Jasna Góra łączy się z nim w modlitwie teraz, w tym trudnym dla niego czasie, w czasie cierpienia” – powiedział ojciec Michał Bortnik.
Do modlitwy w intencji papieża Benedykta XVI wezwał również przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Jak powiedział, podczas jednej z ostatnich rozmów papież senior zapewniał go o „wielkiej miłości do całego Kościoła, a zwłaszcza do Kościoła na Ukrainie”, za który szczególnie się modlił w ostatnich miesiącach. Zaznaczył, że miał możliwość spotkać się z Ojcem Świętym najpierw na prywatnej rozmowie, a potem na kolacji.
„Ojciec Święty miał trudności z mówieniem, ale można było go zrozumieć. Bardzo przeżywał tę trudną sytuację na Ukrainie. Mówił o tym, że się modli i rozmawia z odwiedzającymi go, aby zrobili wszystko, by zapanował pokój w naszym kraju” – zaznaczył arcybiskup Mokrzycki.
Po pojawieniu się informacji o chorobie papieża seniora duchowny rozmawiał telefonicznie z jego osobistym sekretarzem. Zapewnił go o wsparciu duchowym dla Benedykta XVI. Wyrażając wdzięczność za tę pamięć arcybiskup Georg Gänswein wyznał, że sytuacja jest trudna i prosił o modlitwę.
W trudnym czasie cierpienia w intencji Benedykta XVI modlą się biskupi z różnych stron świata i wzywają wiernych do modlitwy.
„Niech opieka Maryi, naszej matki, daje mu wciąż pocieszenie i błogosławieństwo” – napisał arcybiskup Rangunu w Birmie kardynał Charles Bo i zaznaczał przy tym, jak wielki był wkład Benedykta XVI w dotychczasowe życie Kościoła.
W podobnym duchu wypowiadał się kardynał Anthony Poola z Hyderabadu. Purpurat zapewniał, że ofiarowuje celebrowane przez siebie w ostatnich dniach Msze święte. Wyrazy wsparcia oraz zaproszenie do zanoszenia próśb za chorego płynęły także m.in. z Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Aktywne w propagowaniu modlitwy za papieża Benedykta są na przykład Chiny. W tamtejszym medium społecznościowym Weibo wiele osób dzieliło się informacjami oraz zapewnieniami o pamięci.
IAR