3 maja – Światowy Dzień Astmy

Kaszel, świszczący oddech, duszność – to główne objawy astmy. Szacuje się, że w Polsce na chorobę tę cierpi ponad 4 miliony osób, a tylko połowa chorych jest aktywnie leczonych. W każdy pierwszy wtorek maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy.

W Europie od pierwszych objawów tej choroby, do postawienia diagnozy mija średnio 3,5 roku, w Polsce aż 7 lat. Rozwój astmy oskrzelowej może być konsekwencją nieleczonej alergii – powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. „Osoby, które bagatelizują zwykły katar alergiczny, bardzo często chorują później astmę. Połowa chorych z katarem rozwija astmę, czyli zaczyna mieć kaszel, świsty, duszności. To niestety jest konsekwencja nieleczenia przez wiele lat alergicznego nieżytu nosa lekami i odczulaniem” – wskazał ekspert.

Od 1 maja, dzięki zmianom na liście leków refundowanych, chorzy z astmą umiarkowaną i ciężką będą mieli lepszy dostęp do nowoczesnych leków – podkreślił doktor Dąbrowiecki. „Grupa najciężej chorujących pacjentów otrzymała prezent od ministra zdrowia w postaci terapii trójlekowej czyli: steryd wziewny, długo działający lek rozszerzający oskrzela i lek antycholinergiczny w jednym inhalatorze – to jest przełom w leczeniu. Lek działa przeciwzapalnie, rozszerza ostrzela, zmniejsza liczbę zaostrzeń, zmniejsza liczbę hospitalizacji, poprawia jakość życia” – podkreślił doktor Dąbrowiecki.

 

Od maja zostały także zmienione kryteria kwalifikacji chorych z astmą ciężką do terapii biologicznej, co daje szansę na objęcie takim leczeniem większej liczby pacjentów. Około10 procent chorych na astmę ma ciężką postać tej choroby.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię