Szczątki trzech prezydentów będą sprowadzone do Warszawy

Fot. ipn.gov.pl Sławek Kasper (IPN)

12 listopada do Polski sprowadzone zostaną szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie.

Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski spoczną w mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dziś zainaugurowano kampanię „Misja: Wolna Polska”, która ma przypominać o działalności polskiego rządu na uchodźstwie.

„6 listopada w Newark w Wielkiej Brytanii rozpocznie się uroczyste pożegnanie szczątków prezydentów, a ich powrót do Warszawy odbędzie się sześć dni później” – powiedział podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie pełnomocnik rządu ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda. Transport odbędzie się drogą lotniczą na wojskowe lotnisko w Warszawie, gdzie odbędzie się uroczyste przywitanie, a następnie pochówek w Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Jan Dziedziczak podkreślił, że uroczystość ta ma być podkreśleniem łączności obecnej Polski z międzywojenną. Dodał, że każde państwo bazuje na symbolach. Jako przykład podał ostatnie uroczystości pogrzebowe królowej brytyjskiej Elżbiety II. „Tak samo Rzeczpospolita posiada symbole ciągłości władzy prezydenckiej. Ta ciągłość została zachowana dzięki wielkiemu wkładowi i odpowiedzialności prezydentów Rzeczpospolitej na uchodźstwie” – zaznaczył Dziedziczak.

Sprowadzone szczątki trzech prezydentów mają spocząć w Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej. Zostaną tam też przeniesione szczątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego małżonki, które spoczywają teraz w innej części krypt pod Świątynią. Instytut Pamięci Narodowej ma zorganizować na terenie Świątyni specjalną Izbę Pamięci poświęconą rządowi na emigracji.

 

W ramach kampanii informacyjnej powstała strona internetowa misjawolnapolska.pl. Prezentowane na niej są sylwetki sześciu prezydentów RP na uchodźstwie. Planowany jest też konkurs wiedzy dla uczniów.

IAR

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię