W wyniku nieszczęśliwego zdarzenia pewne siostry bliźniaczki wychowywały się w dwóch różnych rodzinach i zamieszkiwały dwa różne kraje – jedna spędziła dzieciństwo w swoim rodzimym kraju, Korei Południowej, druga trafiła do USA.
Po ponad 40 latach naukowcy porównali IQ obu kobiet, a wyniki przeprowadzonego testu rzuciły nowe światło na dotychczasowe badania dotyczące zależności poziomu IQ.
Jakie czynniki wpływają na poziom inteligencji? Wyniki naukowców z USA zaskakują
Historia bliźniaczek rozpoczyna się w Korei Południowej, gdzie w 1974 roku przyszły na świat. Miały zaledwie dwa lata, kiedy zostały rozdzielone. Do sytuacji doszło, gdy jedna z nich zgubiła się na rynku miasta, a później trafiła do swojej rodziny adopcyjnej w USA. Ponowne spotkanie w 2020 roku umożliwiła im akcja, w ramach której rodziny z Korei Południowej odnajdywały swoje zagubione dzieci. To była doskonała okazja dla naukowców, którzy mogli zbadać poziom inteligencji dwóch kobiet powiązanych genetycznie, ale wychowujących się w różnych środowiskach.
Badania przeprowadzone do tej pory potwierdzają, że poziom IQ jest dziedziczony w 80 proc. W testach wykonywanych wśród bliźniąt wyniki obu uczestników są zbliżone. Jednak IQ sióstr różniło się i to o 16 punktów. Lepszy wynik uzyskała bliźniaczka, która wychowywała się w rodzimej Korei Południowej.
Autorzy badania podkreślają, że u sióstr zauważono wiele podobieństw. Szczególnie w zakresie osobowości, zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, a nawet historii medycznej życia. Jednak w przeciwieństwie do badań z udziałem bliźniąt przeprowadzanych do tej pory, w tym przypadku testy wykazały różnice w poziomie inteligencji ogólnej i rozumowania niewerbalnego.
Jak dodaje Nancy Segal z California State University: „Musimy zbadać więcej takich przypadków.”
Wyniki nie dają jednoznacznej odpowiedzi, ale stanowią podstawę do podjęcia się przeprowadzenia kolejnych testów w celu oceny, w jakim stopniu poziom IQ wynika z genów, a w jakim ze środowiska, w którym żyjemy.