Ten film będzie polskim kandydatem do Oskara. Komisja Oskarowa nie miała wątpliwości

Film „EO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oskara. Komisja Oskarowa jednogłośnie wybrała film Skolimowskiego, który jest opowieścią o losach osiołka, a świat oglądamy właśnie z perspektywy zwierzęcia, który spotyka na swojej drodze dobrych i złych ludzi.

Przewodnicząca Komisji Oskarowej Ewa Puszczyńska podczas konferencji odczytała werdykt członków Komisji. „Dzieje cyrkowego osiołka i jego droga w poszukiwaniu wolności i miłości są pretekstem do rozmowy o uniwersalnych europejskich wartościach, o okrucieństwie ludzi wobec zwierząt i wobec siebie nawzajem. Emocjonalne wspaniałe kino, wzrusza i skłania do głębokich refleksji nad kondycją współczesnego świata to był główny powód, dla którego komisja zdecydowała że to właśnie i o będzie reprezentował Polskę”.

 

Jerzy Skolimowski podkreślał, że „EO” to dla niego film wyjątkowy. „Ponieważ ten film jest zrobiony z sercem, z zaangażowaniem w słuszną sprawę. Chcieliśmy zabrać głos w imieniu tych, którzy nie mogą, bezbronnych stworzeń, które są w tak makabryczny sposób wykorzystywane we współczesnym świecie” – powiedział.
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski podkreślał, że film Jerzego Skolimowskiego ujmuje i pozwala wierzyć, że członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej go docenią.

„Mistrzowski warsztat, wspaniałe zdjęcia, wspaniała muzyka, aktualny temat i bardzo młode kino – kino, które wydaje się być robione przez osobę młodą. Na pewno jest to film, który spotkał się z szerokim zainteresowania festiwalowym, 51. festiwali międzynarodowych – to liczba festiwali, na które został zaproszony. Wspaniałe wsparcie dystrybucyjne, również piarowskie, więc naprawdę kandydat, który ma szansę być nominowany, a nawet wygrać” – powiedział.

 

„EO” to polski kandydat do Oscara 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Film Skolimowskiego wybrany został spośród ośmiu tytułów, zgłoszonych przez producentów, które spełniały warunki formalne.

21 grudnia ogłoszone zostaną tak zwane krótkie listy z tytułami i nazwiskami twórców, które ostatecznie będą miały szansę na nominacje. Natomiast lista nominowanych do Oscarów 2023 ogłoszona zostanie 24 stycznia przyszłego roku. Jubileuszowa 95. gala wręczenia Nagród Akademii Filmowej – czyli Oscary 2023 – zaplanowana jest na 12 marca 2023 roku.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię