„To wyraz agonii reżimu Putina”

Fot. YouTube

To wyraz agonii reżimu Putina – tak o serii rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta mówi ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz. Dyplomata podkreślił, że Rosja poprzez ataki na cywilów stosuje akty terroryzmu państwowego.

 

Wasyl Zwarycz zaapelował, by społeczność międzynarodowa nie pozostawiła dzisiejszych wydarzeń bez reakcji. „Reżim putinowski stosuje ataki terrorystyczne na obiekty infrastruktury cywilnej. Szczególnie teraz, przed zimą, chce pozbawić nas Ukraińców dostaw wody, prądu i tak dalej. Chcę zaapelować do całego świata demokratycznego, świata cywilizowanego, żeby razem stawić opór takiemu barbarzyństwu, żeby natychmiast uznać Rosję za kraj terrorystyczny, żeby wzmocnić sankcje przeciwko Rosji” – powiedział ambasador Ukrainy.

Pytany o to, w jakim trybie należałoby uznać Rosję za państwo terrorystyczne, dyplomata odpowiedział, że każdy kraj ma własne mechanizmy tego typu deklaracji. „Tutaj w Polsce nie możemy sugerować, w jaki sposób miałoby to nastąpić, ale uważamy, że to ma nastąpić czy to przez odpowiednią decyzję parlamentu, czy poprzez odpowiednią decyzję rządu. Ale musimy na cały świat powiedzieć, że Rosja jest krajem terrorystycznym i żadnych negocjacji ani handlu z terrorystami prowadzić nie będziemy” – wyjaśniał Wasyl Zwarycz.

 

Ukraiński ambasador dodał, że celem wzmocnienia sankcji powinno być uniemożliwienie handlu, tak, aby pozbawić Rosję środków finansowych do prowadzenia wojny. Wezwał też Zachód do udzielenia Ukrainie dalszej pomocy militarnej. „Potrzebujemy nowoczesnych systemów przeciwrakietowych, przeciwlotniczych, musimy zamknąć niebo nad Ukrainą, żeby zmniejszyć liczbę ofiar wśród cywilów. To nasze wspólne zadanie, bardzo liczymy na Polskę także w tym kontekście” – powiedział ambasador. Poinformował również o dzisiejszej rozmowie prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

Jak przekazał, służyła ona dalszej koordynacji działań na arenie międzynarodowej. „Rosja nie ma miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i w innych organizacjach międzynarodowych, ponieważ stosuje terroryzm państwowy” – oświadczył Wasyl Zwarycz.

Pytany o groźby nuklearne ze strony Władimira Putina, ambasador Ukrainy zaznaczył, że jego kraj podchodzi do tego typu słów poważnie, ale z drugiej strony stara się robić swoje. „Jednym z celów propagandy rosyjskiej jest sianie paniki wśród zwykłych ludzi” – podkreślił Wasyl Zwarycz. „To, co czyni teraz Putin, to jest też atak nukelarny na nas wszystkich, giną ludzie, zniszczenia są olbrzymie i będzie potrzeba wiele środków, czasu i woli, żeby te zniszczenia odbudować. Jakiś kolejny atak – nuklearny czy nie – już tak naprawdę nie ma znaczenia. Znaczenie ma nasza wola ku zwycięstwu” – zapewnił ukraiński dyplomata.

Ambasador Zwarycz ocenił również, że postawa Białorusi to współodpowiedzialność za rosyjską agresję. Podkreślił, że reżim Alaksandra Łukaszenki będzie odpowiadać za udostępnienie Rosji terytorium swojego kraju do przeprowadzania ataków na Ukrainę. Białoruski dyktator poinformował dziś, że jego kraj – wspólnie z Rosją – stworzy regionalną wojskową grupę zadaniową. Jego zdaniem, ma to być odpowiedź na to, co nazwał „zaostrzeniem sytuacji na zachodnich granicach kraju”.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię