Trump ujawnił tajemnice w sprawie okrętów atomowych

okret podwodny

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ujawnił australijskiemu miliarderowi tajemnice dotyczące amerykańskich atomowych okrętów podwodnych.

Poinformowały o tym telewizja ABC oraz dziennik New York Times powołując się na osoby zaznajomione ze śledztwem w sprawie nielegalnego przetrzymywania przez Donalda Trumpa tajnych dokumentów po opuszczeniu Białego Domu.

Według ABC i New York Times Donald Trump ujawnił tajemnice na temat amerykańskich okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi Anthony’emu Prattowi, który był członkiem jego klubu Mar-a-Lago. Przekazane przez byłego prezydenta informacje dotyczyły między innymi liczby głowic jądrowych i odległości, na jaką mogą zbliżyć się do rosyjskich okrętów – bez ryzyka, że zostaną wykryte.

 

Pratt zeznał śledczym, że przekazując mu informacje o okrętach atomowych Donald Trump nie pokazał mu żadnych dokumentów. Miliarder podkreślił, że nie wiedział, czy informacje te są prawdziwe. Telewizja ABC twierdzi jednak, że Pratt powtórzył usłyszane informacje wielu innym osobom, w tym dziennikarzom i australijskim urzędnikom zaangażowanym w negocjacje dotyczące zakupu amerykańskich okrętów przez Australię.

Informacje przekazane przez Trumpa były formalnie objęte tajemnicą, ale – według australijskich urzędników – nie stanowiły dla nich nowej wiedzy. New York Times pisze jednak, że śledczy mogą użyć tej sprawy w procesie przeciwko Donaldowi Trumpowi jako dowodu na nieodpowiedzialne podejście do tajemnic państwowych.

Global Entry Program – wszystko co musisz wiedzieć

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię