Trzecia dawka szczepionki Pfizer

„Podanie trzeciej dawki szczepionki na Covid-19 będzie prawdopodobnie konieczne potrzebna w 12 miesięcy” – poinformował prezes koncernu Pfizer.

Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla przekazał, że do pełnego zaszczepienia „prawdopodobnie” będzie potrzebna trzecia dawka szczepionki na Covid-19. Dodał, że najprawdopodobniej szczepienia należy będzie powtarzać co roku. Będzie to tzw. dawka „przypominająca”

„Prawdopodobnie potrzeba trzeciej dawki, gdzieś między 6 a 12 miesiącem, a następnie trzeba będzie przyjmować szczepienie co roku – jednak wszystko to musi być najpierw potwierdzone. Mutacje będą tu odgrywać kluczową rolę” – powiedział Bertha Coombs, dyrektor generalny Pfizera.

Dyrektor koncernu Johnson & Johnson już w lutym zapowiedział powiedział, że najprawdopodobniej szczepienia muszą odbywać się cyklicznie, co roku. Naukowcy nadal nie wiedzą, jak długo szczepionka u osób w pełni zaszczepionych chroni przed wirusem.

Na początku kwietnia firma Pfizer przekazała, że ich preparat jest skuteczny w ponad 91% skuteczna w ochronie przed Covid oraz chroni w 95% przez ciężkim przebiegiem infekcji. Szczepionka firmy Moderna, która wykorzystuje technologię podobną do tej stosowanej przez firmę Pfizer, również wykazała bardzo się wysoką skutecznością po sześciu miesiącach.

Wyniki badania opierają się na ponad 12 tysiącach zaszczepionych. Obecnie naukowcy będą starali się ustalić czy ta ochrona trwa dłużej niż 6 miesięcy.

AL

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię