Ukraina dostała dzisiaj 3 mld dolarów bezzwrotnej pomocy z USA

Za pośrednictwem mechanizmu Banku Światowego do budżetu Ukrainy trafiły 3 mld dolarów bezzwrotnej pomocy grantowej ze Stanów Zjednoczonych.

To pierwsza transza dodatkowego 4,5 mld USD bezpośredniego wsparcia budżetowego. Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Ukraiński premier przypomniał też, że prezydent USA Joe Biden ogłosił dziś prawie 3 miliardy dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. W skład pakietu wchodzą systemy obrony powietrznej, bezzałogowe systemy latające i artyleria.

 

Sprzęt wojskowy o którym mowa ma być pozyskiwany bezpośrednio od producentów. To oznacza, że wsparcie nie trafi do Ukrainy w najbliższym czasie, a raczej w perspektywie roku – dwóch lat. Według AP ma to sygnalizować, że USA są gotowe utrzymać wsparcie bez względu na codzienne zmiany sytuacji na froncie.

Obserwatorzy spodziewają się, że dzisiejszy dzień jest przełomowym i spodziewają się brutalnych ataków Rosjan na obiekty ukraińskie, w tym i cywilne. Święto Niepodległości Ukrainy w tym roku obchodzone w wyjątkowo trudnych warunkach, może być i najprawdopodobniej będzie okazją do eskalacji agresji Rosji.

 

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie wezwała amerykańskich obywateli, aby niezwłocznie wyjechali z Ukrainy. Departament Stanu USA ostrzegał wcześniej, że w najbliższych dniach Rosjanie mogą zaatakować ukraińską infrastrukturę cywilną. Władze Kijowa zakazały natomiast masowych zgromadzeń do czwartku.

IAR/MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię