USA: Kolejny stan wprowadza trzecią płeć na prawie jazdy

W New Jersey wydawane będą prawa jazdy określające płeć osoby jako „X” czyli „nieokreśloną”. Stan dołącza do co najmniej 19 innych i Waszyngtonu, które zezwalają na wpisanie „X” w rubryce płeć zamiast „kobieta” lub „mężczyzna”.

Przepisy zostały oficjalnie uchwalone w 2018 roku. Dodatkowa opcja została wprowadzona, aby umożliwić mieszkańcom łatwiejszą zmianę identyfikacji płciowej – ogłosiła w poniedziałek Komisja Pojazdów Silnikowych New Jersey (MVC). Nowy identyfikator płci „X” będzie wskazywał, że płeć danej osoby jest nieokreślona. Jest to bardzo duży krok dla tych, którzy identyfikują się jako niebinarni. Taką rubrykę będą mogły wybrać osoby, które – wbrew swojej płci biologicznej – nie czują się mężczyzną lub kobietą.

Departament zauważył, że znacznik „X” może być również używany przez mieszkańców, którzy po prostu  nie chcą, aby ich płeć była określona na dokumentach. Zmiana była pierwotnie planowana na koniec 2020 roku, ale opóźniła ją pandemia koronawirusa.

 

„Różnorodność i integracja są podstawowymi wartościami dla New Jersey, a także dla nas wszystkich w MVC”, powiedział główny administrator agencji Sue Fulton w oświadczeniu. „Wiemy, że ta nowa opcja będzie miała duży wpływ na wielu mieszkańców, ponieważ często możliwość swobodnego życia i pracy zależy od posiadania dokumentacji, która prawidłowo odzwierciedla twoją tożsamość”.

Pierwszym stanem, który wprowadził prawa jazdy określające płeć osoby jako „X” był Oregon. Nowe prawo obowiązuje tam już od lipca 2017 roku. Społeczność transseksualna bardzo długo dążyła do wprowadzenia  zmiany oznaczeń w dokumentach. Prawidłowa identyfikacja płci na oficjalnych dokumentach pomaga chronić bezpieczeństwo osób transseksualnych i umożliwia im lepszy dostęp do mieszkań, zatrudnienia i innych świadczeń publicznych – przekazało Narodowe Centrum Równości Transgenderowej (National Center for Transgender Equality).

Lider organizacji LGBTQ Garden State Equality podziękował urzędnikom stanowym za „podjęcie kolejnego kroku w celu poprawy życia osób LGBTQ+ w New Jersey”.
„Ta opcja pozwoli mieszkańcom New Jersey, szczególnie osobom niebinarnym i interseksualnym, cieszyć się prawem, które wielu z nas uważa za oczywiste – posiadaniem dowodu tożsamości, który dokładnie odzwierciedla to, kim jesteśmy” – powiedział Christian Fuscarino w oświadczeniu.

AL

źródło:CNN

 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię