W wieku 84 lat zmarła była amerykańska sekretarz stanu, Madeleine Albright.

Foto: YouTube

W wieku 84 lat zmarła Madeleine Albright – była amerykańską sekretarz stanu, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Nominację otrzymała od prezydenta Billa Clintona w grudniu 1996 roku, a urząd objęła 23 stycznia 1997 roku.

Ministerstwo spraw zagranicznych we wpisie opublikowanym na Twitterze przypomniało, że to za jej kadencji Polska została w 1999 roku członkiem NATO. „Jako dziecko, wraz z rodziną uciekła z Europy przed nazizmem i komunizmem. Przez życiowe doświadczenia dobrze rozumiała sytuację państw Europy środkowo-wschodniej” – napisano na profilu MSZ.

Ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski napisał, że Polska powinna być wdzięczna Madeleine Albright, bo miedzy innymi dzięki jej staraniom nasz kraj znalazł się w NATO. „Smutny dzień. Spoczywaj w pokoju” – napisał dyplomata.

„Z wielkim smutkiem żegnamy byłą sekretarz stanu Madeleine Albright” – napisano we wpisie Ambasady RP w Stanach Zjednoczonych. „Była zagorzałą zwolenniczką przyjęcia Polski do NATO oraz bliską przyjaciółką Zbigniewa Brzezińskiego. Zapamiętamy ją jako osobę żywo wspierającą relacje z Polską” – napisano na Twitterze polskiej ambasady w USA.

 

„Pierwsza kobieta na tym stanowisku. Madeleine Albright i Zbigniew Brzeziński pomogli nam odzyskać wolność” – napisał rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina.
Madeleine Albright urodziła się w Czechosłowacji w 1937 roku. Była córką czeskich dyplomatów, którzy w 1948 wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych.

W 1975 roku ukończyła studia na uniwersytecie Columbia. Pracowała miedzy innymi w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, była też nauczycielem akademickim na uniwersytecie Georgetown. W 1993 roku została ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W latach 1997-2001 była sekretarzem stanu. W 2012 roku z rąk prezydenta Baracka Obamy otrzymała Prezydencki Medal Wolności, który jest najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym. Madeleine Albright chorowała na raka.

IAR

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię