Waffle House Index, czyli gofry, jajka i bekon na służbie

źródło: pexels.com

Co łączy bekon i agencję zarządzania kryzysowego? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niewiele. W praktyce jednak spotykają się one w punkcie zwanym WAFFLE HOUSE INDEX.

Aby zrozumieć, jak to możliwe, warto na początek przyjrzeć się działalności FEMA, czyli Federal Emergency Management Agency. Do jej zadań należy raportowanie zagrożeń, a także planowanie i zarządzanie działaniami mającymi na celu zapobieganie przyszłym katastrofom oraz klęskom żywiołowym, w tym łagodzeniu ich skutków. 
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to instytucja, która na bieżąco monitoruje obecną sytuację w kraju i w razie jakiegokolwiek zagrożenia podejmuje kroki, aby zapobiec lub ograniczyć powstałe zniszczenia.

Wskaźnikiem wykorzystywanym do określenia strat, które wywołał huragan jest właśnie Waffle House Index. Został on stworzony w oparciu o popularną na południu USA sieć lokali na pograniczu tradycyjnej amerykańskiej restauracji i baru typu fast-food. Słyną one przede wszystkim z serwowanych tam dań śniadaniowych, takich jak: gofry, jajka, bekon oraz hashbrowns. Klienci mogą cieszyć się ulubionym posiłkiem przez 24h 365 dni w roku.
To właśnie dostępność – niezależnie od pory dnia, roku czy panujących warunków astronomicznych – sprawiła, że sieć Waffle House stała się oficjalnym miernikiem dla FEMA. Może on przybierać trzy poziomy. Zielony – wszystkie lokale są otwarte a poniesione straty są minimalne. Żółty – restauracje działają z ograniczonym menu. W wyniku dokonanych zniszczeń w niektórych miejscach może brakować prądu lub wody. Czerwony – lokale są zamknięte. W wyniku huraganu doszło do ogromnych strat, których naprawa będzie wymagała czasu oraz dużych nakładów finansowych.
Jednak to nie jedyna rzecz, która sprawia, że sieć Waffle House na stałe zapisała się na kartach historii Stanów Zjednoczonych. Jest ona również istotnym elementem pop kultury. 

Jaki procent wszystkich jajek spożywanych w USA stanowią te serwowane w Waffle House oraz czy legenda miejska krążąca wokół restauracji tej sieci rzeczywiście jest prawdą?
 Tego wszystkiego dowiecie się ze ZMACZNEGO, czyli podcastu do słuchania przy stole.
źródło: zmacznego.com

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię