Wypalenie zawodowe – czy jesteś w grupie ryzyka?

praca

Wypalenie zawodowe to stan silnego wyczerpania na tle psychicznym, fizycznym i emocjonalnym, związany z pracą zawodową.

Osoba wypalona zawodowo doświadcza uczucia ciągłego przepracowania oraz braku satysfakcji z wykonywanej pracy, co w efekcie przekłada się na jej wydajność. Najczęstszą przyczyną wypalenia zawodowego jest przewlekły stres prowadzący do chronicznego zmęczenia, wyczerpania, a nawet stanów depresyjnych.

 

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Do najczęstszych objawów związanych z wypaleniem zawodowym zalicza się silne wyczerpanie i poczucie rozbicia. Ponadto osoba dotknięta tą przypadłością doświadcza zaburzeń snu, problemów z apetytem, wahań masy ciała, czy też poczucia pustki, a nawet stanów lękowych i depresyjnych.

Wypalenie zawodowe niejednokrotnie wiąże się również z utratą przyjemności z rzeczy, które dotychczas nas satysfakcjonowały. Zauważalne jest również stałe obniżenie nastroju, brak zadowolenia z siebie i pesymistyczne podejście do pracy.

W niektórych przypadkach osoba ta może wykazywać zachowania agresywne, a w zaawansowanym stadium nawet autodestrukcyjne.

 

Wypalenie zawodowe – komu grozi?

Na doświadczenie wypalenia zawodowego najbardziej narażone są osoby wykonujące zawody związane z pomocą innym np.: lekarze, pielęgniarki, strażacy, ratownicy. Ryzyko wystąpienia wypalenia w tych grupach zawodowych jest wyższe głównie przez fakt, iż są to zawody bardzo stresujące i obarczone dużą odpowiedzialnością.

Nie oznacza to jednak, że wypalenie nie może wystąpić w innych grupach zawodowych. Należy pamiętać, iż gdy zauważymy u siebie objawy wypalenia zawodowego, warto poszukać wsparcia w najbliższych oraz w razie potrzeby skorzystać z pomocy psychologa.

ZSS

System bezpieczeństwa CLEAR USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię