Za te grzyby Japończycy są skłonni zapłacić nawet 2000 dolarów

Matsutake, opieńka matsutake, opieńka sosnowa, prośnianka sosnowa, Święty Graal grzybiarza – to lokalne nazwy grzyba, którego występowanie w Polsce stwierdzono jak dotąd tylko raz w Polsce – w roku 1921, w okolicach Gdańska. Kiedyś zaliczana do rodzaju opieńka, powędrowała do gąsek.

Gąska sosnowa ma cechę niezwykłą i wyróżniającą ją, spośród innych grzybów. Pachnie cynamonem i żaden proces, któremu jest poddawana – gotowanie, pieczenie, smażenie, czy suszenie, nie niweluje tego korzennego aromatu.

 

Bardzo popularna w Japonii uważana jest tam za grzyb leczniczy. Osobniki zbierane na terenie kraju osiągają zawrotne ceny – za kilogram tego przysmaku Japończycy są skłonni zapłacić nawet 2000 dolarów. Jednak matsutake z importu jest o wiele tańsze i osiąga cenę , również wysoką, ale nie tak zawrotną – około 80 dolarów za kilogram.

Gąska sosnowa jest grzybem mikoryzowym, współżyjącym z sosnami różnych gatunków. W swojej ojczyźnie rośnie najczęściej pod sosnami gęstokwiatowymi. W Ameryce Północnej występują inne, choć podobne gatunki: matsutake amerykańskie T. magnivelare syn. Armillaria ponderosa, m. zachodnie T. murillianum oraz m. meksykańskie T. mesoamericanum.  Wspóżyją przede wszystkim z rodzimymi gatunkami drzew, sosnami  wydmową, cukrową i żółtą, ale także daglezjami, roślinami z rodziny różowatych i jodłami.

 

Choć Japończycy święcie wierzą w leczniczą moc tego grzyba, a on sam często jest wręczany jako prezent z ważnych okazji, to badania naukowe potwierdzające jego cenne właściwości, cały czas trwają, a ich wyniki nie zostały podane do publicznej wiadomości.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię