Zmiany w emeryturach dla rolników. Co warto wiedzieć?

Rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał pozbywać się swojego gospodarstwa. Służba wojskowa zostanie zaliczona na poczet emerytury rolniczej – to niektóre tylko propozycje zmian zawarte w przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest on odpowiedzią na postulaty rolników i organizacji rolniczych – wynika z komunikatu MRiRW.

Rolnik na emeryturze z działalnością rolniczą

Rolnik, pobierający emeryturę, w dalszym ciągu będzie mógł prowadzić swoją działalność. Jako emeryt będzie opłacał składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. Obecnie obowiązująca ustawa nakłada na rolnika pobierającego emeryturę obowiązek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.

Organizacje rolnicze, jak i sami rolnicy od dawna postulowali zmianę tych przepisów argumentując, że jest to sprzeczne z zapisami w Konstytucji RP (naruszenie prawa własności).

 

Służba wojskowa wliczona w poczet emerytury

Wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych.

Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS – czytamy w projekcie ustawy przygotowanej przez MRiRW

Inne zmiany

W ustawie znalazło się ponadto:

• dodatek dla osób płacących podwójną składkę. Rolnicy płacący składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha otrzymają specjalny dodatek do świadczenia emerytalnego;
• rolnicy – emeryci będą mieli możliwość rehabilitacji w ośrodkach KRUS. A opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli skorzystać z turnusów regeneracyjnych.

Nie wiadomo jeszcze kiedy projekt ustawy wejdzie w życie. Najpierw musi go zaakceptować rząd. Kolejnym etapem będzie procedowanie go w obu izbach parlamentu. Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię