ZUS: nowe limity zarobkowe dla rencistów oraz dla emerytów

Od dzisiaj zmieniają się limity zarobkowe dla rencistów oraz dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do zawieszenia świadczenia dojdzie, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003 złote 20 groszy.

Jak przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Jak dodał, przy dorabianiu ważne są dwa progi.
Pierwszy próg przychodu wynosi 70 procent przeciętnego wynagrodzenia.

 

Od września będzie to 4309 złote 40 groszy brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia.

Drugi próg wynosi 130 procent przeciętnego wynagrodzenia – od września to 8003 złote 20 groszy. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc – wyjaśnił rzecznik.

 

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię