5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Bajki są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Pszczółka Maja – dziś jest ich święto. A Bolek i Lolek oraz Reksio mają nawet swoje pomniki w Bielsku- Białej!

Wybrana data 5 listopada nie jest przypadkowa. Jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disneya. Zdobył on rekordową liczbę nominacji do Oscarów – 59, z czego zdobył, również rekordową liczbę 22 statuetek.

Jest również siedmiokrotnym zdobywcą Nagrody Emmy.

Wraz z bratem, Royem Oliverem Disneyem, założyli przedsiębiorstwo Walt Disney Productions, znaną obecnie pod nazwą The Walt Disney Company, drugą co do wielkości korporację mediową świata.

Jest twórcą takich postaci jak Myszka Miki (pod którą Disney początkowo sam podkładał głos), pies Pluto czy Kaczor Donald. W 1955 założył pierwszy park rozrywki Disneyland.

Bajki bawią, uczą, rozwijają dziecięcą fantazję, a nawet wychowują. Celem święta jest przypomnienie postaci z kultowych bajek, jak również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek.

Bajek, w których postacie często uczą rozróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Jest to również dzień promowania i rozwijania zainteresowań czytelniczych u dzieci.

W tym dniu w przedszkolach i szkołach dzieci przebierają się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów i wystawiają przedstawienia.

Każdy z nas miał swoją umiłowaną bajkową postać. Czy pamiętasz swoją?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię