Wielka przegrana Monsanto w Indiach. Czyżby świat się budził z letargu?

0
1214

Od jakiegoś czasu zaczęły się pojawiać w mediach artykuły na temat porażek Monsanto na terenie USA. Jak do tej pory gigant w branży biotechnologicznej   ma na swoim koncie trzy przegrane sprawy sądowe, w których oskarżono ich o produkcję i stosowanie produktów posiadających rakotwórcze właściwości.

Okazuje się że przegrywają również w Indiach – po latach nacisku na produkowanie odmiany bawełny Bt uzyskanej dzięki metodom inżynierii genetycznej, indyjscy rolnicy mają już dość, i przerzucają się z powrotem na lokalne nasiona.

W ciągu około dwóch dekad, nasiona bawełny zostały całkowicie przejęte z rąk indyjskich rolników przez Monsanto, wypierając lokalne odmiany, wprowadzając nasiona bawełny GMO Bt i wymuszając ogromne opłaty licencyjne od rolników. Od czasu wejścia Monsanto do Indii w 1998 r. Cena nasion bawełny wzrosła o prawie 80 000% (z ₹ 5 – ₹ 9 / KG do ₹ 1600 za 450 gramów). Szacuje się, że w tym czasie około 300 000 indyjskich rolników popełniło samobójstwo, z czego  84% tych samobójstw przypisuje się bezpośrednio producentowi nasion bawełny Bt. Dla 8 milionów hodowców bawełny oczekujących na sezon siewu,  dostęp do nasion po uczciwych cenach jest kwestią przetrwania. W Indiach, każda sytuacja, która zagraża źródłom utrzymania 8 milionów Irolników, jest sytuacją kryzysową na szczeblu krajowym. Ponieważ wysokie ceny z wysoką opłatą licencyjną doprowadziły rolników do samobójstwa, rządy stanowe i rząd centralny podjęły działania w celu obniżenia cen nasion.

Rząd w Indiach zaczął promować używanie lokalnych odmian nasion bawełny. Odkąd farmerzy zaczęli powracać do używania własnych nasion, Monsanto odnotowało straty w wysokości 75 milionów dolarów. Działacze, tacy jak Vandana Shiva, pomagają rolnikom uzyskać nasiona do hodowli bawełny, które każdego roku można zebrać i zachować aż do następnego sezonu (w przeciwieństwie do bawełny Bt, która wymagała od hodowców stałego kupowania nowych nasion.) Shiva, indyjska działaczka na rzecz środowiska, rozpoczęła akcję “Nasiona wolności” w ramach odzewu na samobójstwa farmerów w Vidharbie. – “Stworzyliśmy banki nasion lokalnej odmiany, żeby pomóc hodowcom przerzucić się na ekologiczną hodowlę. Koniec z GMO, długami i samobójstwami.”

Indyjski rząd wspiera rolników również na inne sposoby. Dążąc do całkowicie organicznego rolnictwa, stany takie jak Goa, Rajasthan i Sikkim przechodzą całkowicie na rolnictwo ekologiczne. Stanowy Departament Rolnictwa wspomaga także hodowców bawełny finansowo, oferując dotacje w ramach programu “Pomoc dla farmerów używających ekologicznych środków produkcji”, pozwalając rolnikom nabyć nawozy organiczne i bio-pestycydy.

Na pomoc rolnikom ruszyli również Gwiazdy Bollywood, spłacając ich długi licencyjne.  Przykładem jest Amitabh Bachchan, który spłacił długi 1398 rolników ze stanu Uttar Pradesh o łącznej wartości 560 tys. dolarów.

Trzymamy kciuki żeby takich dobrych wiadomości było coraz więcej!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię