Plebiscyt „Słowo Roku 2019” – rozstrzygnięty!

Głosowanie na Słowo Roku 2019, organizowane przez językoznawców z Uniwersytetu Warszawskiego trwało od 26 października do 31 grudnia. Podobnie jak w poprzednich latach, każdy uczestnik plebiscytu mógł wybrać  jedno słowo spośród słów i wyrażeń zaproponowanych przez organizatorów plebiscytu lub zgłosić własną propozycję. Łącznie internauci zgłosili ponad 1400 różnych wyrazów i wyrażeń.

W poprzedniej edycji plebiscytu wygrało słowo „konstytucja”. W tym roku wśród propozycji znajdowały się między innymi słowa „feminatywum (feminatyw)” i „nauczyciel”.

W dalszej kolejności językoznawcy postawili na „LGBT” oraz „feminatyw/feminatywum”.

Internauci nie zgodzili sie jednak z wyborem kapituły. W sumie w plebiscycie oddano 34 tys. głosów. Najwięcej z nich trafiło do akronimu „LGBT”. Na stronie Uniwersytetu Warszawskiego czytamy, że „LGBT” (9.90 proc. oddanych głosów) to powstały w latach 60. angielski skrót od „lesbian, gay, bisexual, and transgender”, czyli „lesbijki, geje, osoby biseksualne, osoby transseksualne”, częściej występujący obecnie jako LGBT+, obejmujący jeszcze osoby aseksualne (ang. asexual), interpłciowe (ang. intersexual), queer, niebinarne (ang. non-binary) i kwestionujące porządek płci (ang. questioning). Powstanie skrótu LGBT wiąże się z wydarzeniami w klubie Stonewall Inn w Greenwich Village w czerwcu 1969 r. i pojawieniem się organizacji walczących o prawa osób LGBT. Na drugim miejscu internauci umieścili słowo „klimat”, a na trzecim „hulajnoga”.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię