Kolejne miliony Amerykanów w kolejce po zasiłki

Kolejne 4 miliony 400 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Tak wynika z najnowszego raportu Departamentu Pracy USA. Od początku epidemii koronawirusa liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 26 milionów.

To już piąty tydzień szybkiego wzrostu bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. Choć tempo tego wzrostu powoli spada, eksperci zwracają uwagę, że takiego szoku amerykański rynek pracy nie przechodził od czasów Wielkiego Kryzysu. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych będzie prawdopodobnie nadal rosła ponieważ zostali nimi także objęci pracownicy, którym wcześniej one nie przysługiwały – w tym osoby samozatrudnione oraz na umowach o dzieło.

Kryzys związany z koronawirusem najbardziej uderzył w restauracje, bary, przemysł turystyczny i rozrywkowy, linie lotnicze oraz sieci handlowe. By złagodzić jego skutki, Kongres uchwalił pakiet pomocy dla małych i dużych firm. Mogą się one ubiegać o pożyczki federalne, które zostaną umorzone w tej części, jaka zostanie przeznaczona na utrzymanie zatrudnienia.

Pakiet antykryzysowy podnosi  wysokość pobieranych zasiłków dla bezrobotnych. Osoba, która straciła pracę, poza normalnym zasiłkiem, otrzymuje teraz dodatkowo 600 dolarów tygodniowo. Sprawia to, że zasiłek dla bezrobotnych jest często wyższy od dotychczasowej pensji pracownika. W niektórych stanach wysokość zasiłków dla bezrobotnych poszła w górę ponad trzykrotnie.

(IAR)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię