Gwardia Narodowa wycofuje się z Waszyngtonu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił wycofanie żołnierzy Gwardii Narodowej ze stolicy kraju, Waszyngtonu.

Żołnierze  zostali wysłani na ulice miasta, by wspomagać miejscową policję w obliczu niepokojów, wywołanych śmiercią George’a Floyda. Jak napisał na Twitterze prezydent USA, sytuacja w Dystrykcie Kolumbii jest już pod kontrolą, a liczba protestujących zmniejsza się. Dlatego wydał rozkaz do wycofania gwardzistów ze stołecznego terytorium. Donald Trump podkreślił jednak, że żołnierze mogą wrócić do Waszyngtonu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W sobotę w całym kraju odbywały się protesty przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Demonstracje miały pokojowy charakter. Demonstracje pod hasłem „Black Lives Matter” odbyły się zarówno w wielkich aglomeracjach takich jak Nowy Jork, Chicago, Filadelfia czy Los Angeles jak i w mniejszych miejscowościach w całym kraju.

W Waszyngtonie zróżnicowane rasowo pochody maszerowały przez centrum miasta skandując „Bez sprawiedliwości, nie ma pokoju”. Przy okazji jednej z manifestacji para Afroamerykanów wzięła ślub. Część uczestników protestu połączyła demonstrację z piknikiem – wiele osób przyszło z dziećmi, inni przyjechali na rowerach. Młodzi ludzie tańczyli przy dźwiękach muzyki, dzieci w ponad trzydziestostopniowym upale polewały się wodą. Działacze Afroamerykańscy z pasją przemawiali podczas wieców. Grupa przedstawicieli ruchu „Black Lives Metter” wymalowała na ulicy napis „Zabrać fundusze policji”.
Prezydent Donald Trump był w tym czasie w Białym Domu, który otoczono trzykilometrowym ogrodzeniem z metalowej siatki i betonowych barier. Późnym popołudniem umieścił na Twitterze wpis z hasłem „Law and order” czyli „Prawo i porządek”

 

AL

 

źródło Twitter:@realDonaldTrump, IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię