Costco i Target rozluźniają zasady bezpieczeństwa wprowadzone na czas pandemii

Grocery shopping cart full with food at blurred supermarket background. Copy space. Sustainable lifestyle. Sale, discount concept.

Costco przywraca degustację żywności. Target wznawia przyjmowanie zwroty wszystkich towarów, a cześć sklepów przywraca regularne godziny pracy.

Sklepy, które zostały uznane za „niezbędne” i pozastawiały otwarte podczas pandemii powoli wracają do normalności. Choć zmiany te cieszą klientów,  niektórzy eksperci ds. bezpieczeństwa pracowników oraz epidemiolodzy uważają, że firmy przedwcześnie zdecydowały się na łagodzenie środków bezpieczeństwa wprowadzonych w marcu w celu walki z pandemią koronawirusa. Złagodzenie zasad w sklepach to odpowiedź na rozluźnienia na które decyduje się coraz to większa liczna stanów.

Brandon Brown, epidemiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside uważa, że powinniśmy, w miarę możliwości utrzymywać środki zapobiegawcze, co pozwoli nam na bezpiecznie otwarcie gospodarki i równocześnie  pozwoli zapobiec nowej fali zachorowań, a w rezultacie nie  wymusi ponownego zamknięcia.

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że dostosowują się do przepisów dotyczących ponownego otwierania gospodarki, a zmiany wprowadzają w oparciu o wskazówki przekazane przez urzędników lokalnych i stanowych . Nie ma bowiem żadnych federalnych wytycznych co do tego, w jaki sposób i kiedy „niezbędne” sklepy powinny złagodzić zasady bezpieczeństwa związane z pandemią Covid-19.

Costco „stara się wrócić do normalności, ponieważ wszysy w całym kraju starają się to zrobić „ – powiedział Richard Galanti, dyrektor finansowy firmy, CNN Business.

W tym tygodniu firma zaczęła przywracać degustacje żywności w kilku sklepach i to planuje zrobić to samo w  kolejnych lokalizacjach. Costco rozluźnia również ograniczenia dotyczące liczby osób, która może przebywać w sklepie .

Target  ponownie otworzył  kawiarnie  Starbucks w niektórych swoich sklepach. Kawiarnia w sklepach Target oferuje napoje i inne artykuły do picia.  Jednak jak zapewnia rzecznik sieci sklepów Target „przestrzega wszystkich aktualnych środków bezpieczeństwa”

Sklepy mają silną motywację finansową do powrotu do regularnych procedur, twierdzą analitycy detaliczni.

Podczas gdy „niezbędne” sieci na początku pandemii notowały wzrost sprzedaży, ponieważ konsumenci zaopatrywali się w żywność i inne potrzebne produkty, koszty prowadzonej działalności w tym czasie poważnie odbiły się na ich zyskach.

W kwartale, który zakończył się 10 maja zysk Costco spadł o 8% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Stało się tak ponieważ kosztów wynagrodzeń i higieny związanych z koronaawirusem znacznie wzrosły.

Zysk firmy Target w ostatnim kwartale spadł o ponad 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym, częściowo z powodu wyższych kosztów związanych z dostawami poprzez realizację zamówień online.

Eksperci ds. bezpieczeństwa i zdrowia publicznego mówią, że są zaniepokojeni tym, że sieci podejmują poważne kroki, aby wrócić do normy. Zwracają uwagę na to, że pracownicy sklepów nadal są narażeni na kontakt z wirusem, gdyż mają codziennie bliski kontakt z setkami kupujących.

Peter Dooley z National Council for Occupational Safety, grupy broniącej bezpieczeństwa pracowników, skrytykował Costco za wydłużenie czasu pracy i rozluźnienie limitu osób,  które mogą przebywać w sklepach.„Złagodzenie polityki tych firm „narazi pracowników, klientów i ogół społeczeństwa na nowe infekcje”

Dyrektor finansowy w Costco, twierdzi, że firma może  poradzić sobie z ograniczeniem limitów członkowskich, dzięki temu, że przywraca działanie w godzinach wieczornych.

Target podkreśla, że podejmuje odpowiednie działania w celu zapewnienia bezpiecznych zwrotów produktów.„Podjęliśmy decyzję o ponownym rozpoczęciu przyjmowania zwrotów, biorąc pod uwagę dziesiątki środków bezpieczeństwa, które są obecnie stosowane. Odstawiamy towar na 3 dni, zanim wróci na podłogę w celu odsprzedaży.”-powiedział przedstawiciel firmy Target.

Mimo to, przeciwnicy uważają, że zbyt wczesne złagodzenie obostrzeń może narazić pracowników na niebezpieczeństwo.

„Zagrożenie tym wirusem jest realne w każdym sklepie spożywczym w Ameryce” – powiedział Marc Perrone, prezes United Food and Commercial Workers Union.

AL /źródło CNN

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

NATO przygotowuję się na drugą falę koronawirusa

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię