Prezydent Trump wydał dekret zakazujący TikTok i WeChat działalności w USA

Dwie chińskie aplikacje społecznościowe TikTok i WeChat zostaną usunięte z cyberprzestrzeni na terenie Stanów Zjednoczonych w ciągu 45 dni, jeśli nie zostaną sprzedane przez ich chińskie spółki macierzyste.

Na początku tygodnia Donald Trump wyznaczył 15 września jako ostateczny termin na znalezienie kupca w Stanach Zjednoczonych i z USA przez TikTok jeśli chcą pozostać w Ameryce. Firma Microsoft wykazała zainteresowanie kupnem platformy TikTok.

Pierwszy z dwóch dekretów prezydenckich dotyczy działalności TikTok na terenie USA. Dekret zakazuje TikTok po okresie 45 dni „wszelkich transakcji dokonywanych przez jakąkolwiek osobę lub w odniesieniu do jakiejkolwiek własności podlegającej jurysdykcji Stanów Zjednoczonych, z ByteDance Ltd. ByteDance jest chińską firmą będącą właścicielem platformy mediów społecznościowych TikTok.

W dekrecie Donald Trump uzasadnił swoją decyzję twierdząc, że TikTok „automatycznie przechwytuje ogromne połacie informacji od swoich użytkowników, takie jak dane o lokalizacji oraz historie przeglądania i wyszukiwania, co grozi umożliwieniem Komunistycznej Partii Chin dostępu do osobowych i zastrzeżonych danych Amerykanów – potencjalnie umożliwiając Chinom śledzenie lokalizacji pracowników i kontrahentów federalnych, co może umożliwić tworzenie akta danych osobowych, które mogą zostać wykorzystane do szantażu i prowadzaj szpiegostwa korporacyjnego”.

Kolejny dekret dotyczy WeChat – aplikacji do rozmów grupowych, należącej do chińskiej firmy Tencent. Platforma WeChat również służy do przesyłania środków pieniężnych między rozmówcami. Nowy dekret prezydencki zakazuje jakichkolwiek transakcji finansowych z Tencent, „każdą transakcję związaną z WeChat przez jakąkolwiek osobę lub w odniesieniu do jakiejkolwiek własności podlegającej jurysdykcji Stanów Zjednoczonych z firmą Tencent Holdings Ltd. (aka Téngxùn Kònggǔ Yǒuxiàn Gōngsī), Shenzhen, Chiny lub jakąkolwiek firmą należącą do tego podmiotu, wskazaną przez Sekretarza Handlu Stanów Zjednoczonych zgodnie z sekcją 1 (c) niniejszego zarządzenia.” Zarząd obu firm jest zaskoczony tym posunięciem administracji Trumpa.

W odpowiedzi, przedstawiciele firmy ByteDance napisali w oświadczeniu, że są „zszokowani rozporządzeniem wykonawczym, które zostało wydane bez należytego procesu. Przez prawie rok staraliśmy się w dobrej wierze współpracować z rządem USA, aby zapewnić konstruktywne rozwiązanie zgłaszanych obaw. Zamiast tego napotkaliśmy, że administracja nie zwracała uwagi na fakty, czy warunków umowy tylko omijając standardowe procesy prawne próbuje włączyć się w negocjacje między prywatnymi firmami”.
Firma Tencent wydała bardzo krótkie oświadczenie, w którym czytamy, że „analizuje zarządzenie wykonawcze, aby uzyskać pełne jego zrozumienie”.

Stany Zjednoczone są drugim po Indiach krajem, który nakłada restrykcje na aplikację TikTok.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię