Nowy Jork wprowadza kwarantannę dla podróżnych z większości krajów

Władze Nowego Jorku ogłosiły we wtorek, że rozszerzają obowiązek kwarantanny dla przybywających z niemal wszystkich krajów na świecie, także z Polski.

Nowy Jork rozszerzył również „czarną listę” o kolejne pięć stanów, takich jak: Arizona, Minnesota, Nevada, Rhode Island i Wyoming. Są na niej obecnie łącznie 33 stany m.in. Illinois, Floryda i Teksas, a także dwa terytoria zależne USA.

Kwarantanną objęte zostaną też osoby ze wszystkich,  oprócz 31 krajów na świecie, w tym  podróżni z Polski. W poniedziałek gubernator Cuomo podpisał w tej sprawie rozporządzanie wykonawcze. Uzasadniał je decyzją federalnych Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) o zaprzestaniu wzmożonych badań przesiewowych.

„Decyzja CDC o zakończeniu wzmożonych kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, w połączeniu z niepokojącym wzrostem liczby przypadków w krajach na całym świecie, stanowi zwiększone zagrożenie dla postępów Nowego Jorku w wojnie z COVID-19” – powiedział gubernator Cuomo. „Dzisiejsze rozporządzenie wykonawcze nałoży na Departament Zdrowia obowiązek poinformowania wszystkich podróżnych z zagrożonych krajów o wymogu obowiązkowej kwarantanny, a także nałoży na podróżnych z zagranicy obowiązek wypełnienia formularza Traveler Health Form”.

Osobom niestosującym się do nakazu grozi grzywna w wysokości 2000 dolarów. Będą one także doprowadzane na przesłuchanie w celu odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Kraje, które są wyłączne z obowiązku 14- dniowej kwarantanny to: Samoa Amerykańskie, Anguilla, Bonaire, Brunei, Kambodża, Kajmany, Dominika, Falklandy, Fidżi, Guernsey, Grenlandia, Grenada, Wyspa Man, Laos, Makao, Wyspy Marshalla, Mauritius, Mikronezja, Montserrat, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Palau, Saba, Saint Barthelemy, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Pierre and Miquelon, Saint Eustatius, Tajwan, Tajlandia, Timor-Leste.

Dodatkowo burmistrz miasta Nowy Jork, Bill de Blasio zapowiedział karanie grzywną osób, które odmówią noszenia maseczek. Na razie miasto nie podało jeszcze jakiej wysokości będą mandaty.

AL

Lori Lightfoot odpowiada na uwagi Trumpa wygłoszone podczas debaty

Chicago: Kwarantanna z 4 dodatkowych stanów

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię