Szczepionka Pfizer pozytywnie zaopiniowana przez ekspertów FDA

Niezależna komisja ekspertów Federalnej Agencji Leków Stanów Zjednoczonych (FDA) pozytywnie zaopiniowała szczepionkę na koronawirusa amerykańskiej firmy Pfizer i niemieckiego koncernu BioNTech.

Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych kilku dni co oznacza, że szczepienia w USA rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Komisja doradcza Federalnej Agencji Leków składa się niezależnych ekspertów, naukowców, statystyków i lekarzy zajmujących się chorobami zakaźnymi. 17 jej członków głosowało za wydaniem zgody na szczepienia, 4 było przeciw a jeden wstrzymał się od głosu.

Głosowanie poprzedziła wielogodzinna publiczna debata. Jej uczestnicy apelowali o jak największą jawność w przypadku potencjalnych skutków ubocznych, w tym reakcji alergicznych.

Wydanie oficjalnej zgody na stosowanie w USA szczepionki Pfizer i BioNTech przez Federalną Agencję Leków spodziewane jest w najbliższy weekend. W ciągu 24 godzin od tej decyzji do szpitali i przychodni na terenie całego kraju trafi 3 miliony dawek szczepionki. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia narażeni na Covid-19 oraz pracownicy i pensjonariusze domów spokojnej starości. W przyszłym tygodniu zostanie tez prawdopodobnie sfinalizowany proces zatwierdzania do dystrybucji szczepionki firmy Moderna.

W Stanach Zjednoczonych każdego dnia stwierdza się ponad 200 tysięcy nowych infekcji. Ponad 107 tysięcy chorych przebywa w szpitalach. Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło ponad 3 tysiące Amerykanów.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię