30. rocznica przekazania do Polski insygniów władzy II Rzeczypospolitej

Uroczystość w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie upamiętniła 30. rocznicę przekazania do kraju insygniów władzy II Rzeczypospolitej.

22 grudnia 1990 roku ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał na Zamku Królewskim w Warszawie na ręce nowo zaprzysiężonego prezydenta Lecha Wałęsy insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej – chorągiew RP, pieczęć Kancelarii Prezydenta, oryginał Konstytucji z 1935 roku, a także ordery Orła Białego i Polonia Restituta. Było to symboliczne uznanie wyboru pierwszego prezydenta wolnej Polski po upadku komunizmu.

Uroczystość rozpoczęła krótka modlitwa, którą poprowadził kapelan prezydenta Kaczorowskiego ojciec Eustachy Rakoczy. Przypomniał, że dla prezydenta Kaczorowskiego przekazanie insygniów władzy było wyjątkowym wydarzeniem w życiu. „Rozpłakał się i mówił, że po 50 latach majestat Rzeczpospolitej wraca do stolicy. (…)” – wspomina ojciec Rakoczy. Dodał, że prezydent Kaczorowski mówił, iż całe życie czekał na ten moment.

Minister w Kancelarii Premiera Jan Dziedziczak w imieniu rządu złożył wieniec na grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie. Minister podkreślił, że kwiaty złożył nie tylko w imieniu polskiego rządu, ale też Polonii. Dodał, że prezydent Kaczorowski był jednym z najwspanialszych przedstawicieli polskiej emigracji, „dzięki którym legalne władze Rzeczpospolitej Polskiej i legalna ciągłość państwa polskiego zostały tak pieczołowicie przechowane”. „Insygnia władzy i legalność rządu i prezydenta demokratycznie wybranego w 1990 roku zostały potwierdzone właśnie dzięki dziesięcioleciom starań polskiego rządu na emigracji” – podkreślił minister.

Kwiaty na grobie prezydenta złożyła również rodzina Ryszarda Kaczorowskiego. Wieniec w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożył prezydencki minister Adam Kwiatkowski, kwiaty składali także przedstawiciele ministerstw i instytucji państwowych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię