Kościół katolicki obchodzi dziś Wigilię Bożego Narodzenia

Kościół katolicki obchodzi dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia”, oznaczającego czuwanie.

Jak mówi ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier, zgodnie z tradycją wigilijną wieczerzę rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. „To nasze wspólne oczekiwanie na przyjście Pana” – zaznacza duchowny. „Jest to wspólne oczekiwanie w kościele, przy żłóbku, ale też w rodzinie. W świecki sposób te święta są czasem dobroci, obdarzania siebie sobą, ale też prezentami, co jest formą życzliwości” – dodaje ksiądz Longchamps de Bérier .

Jak dodaje, chociaż w okresie pandemii będą to inne święta, niż zwykle, to ich istota jest niezmienna. „Przy stole wigilijnym będzie nas mniej, jednak jest to szansa, by głębiej wejść w tajemnicę świąt – bycie z Bogiem, który jest blisko nas” – zaznacza duchowny.

W wielu polskich parafiach dla osób, które zdecydują się przyjść do kościoła na Pasterkę, przygotowuje się więcej niż jedną celebrację. Biskupi zaapelowali, by w nadchodzące święta zwiększyć liczbę mszy świętych, by mogło w nich uczestniczyć jak najwięcej wiernych.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię