ICAO: W 2020 roku pasażerski ruch lotniczy zmalał aż o 60 procent

envato

Lotnictwo jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię koronawirusa branż gospodarki. Jak wynika z najnowszych szacunków Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO, w 2020 roku pasażerski ruch lotniczy zmalał aż o 60 procent. Liczba pasażerów zbliżyła się do tej, notowanej w 2003 roku.

Od początku pandemii z usług linii lotniczych skorzystało w sumie 1,8 miliarda osób, podczas gdy w 2019 roku linie lotnicze przewiozły 4,5 miliarda pasażerów. ICAO oszacowała całkowite straty poniesione przez przewoźników na kwotę 370 miliardów dolarów. Wielomiliardowe straty poniosły też lotniska i lotnicze służby nawigacyjne. Jak podaje ICAO, największy dołek pasażerskiego ruchu lotniczego przypadł w kwietniu 2020 roku, a sytuacja zaczęła się nieco poprawiać w miesiącach letnich.

Prognozy ICAO na 2021 rok nie są optymistyczne. Organizacja spodziewa się, że międzynarodowy ruch lotniczy zacznie rosnąć najwcześniej w drugim kwartale tego roku. Wszystko jednak będzie zależało od tego, jak na świecie będzie przebiegał proces szczepień. Zdaniem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) światowy ruch lotniczy wróci do poziomu sprzed pandemii COVID-19 za trzy lata.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię