Pfizer: Trzecia dawka szczepionki da superodporność?

Producenci preparatu Pfizer/BioNTech rozpoczynają badania nas bezpieczeństwem i skutecznością trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa.

Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla zdradził w NBC News informację na temat kolejnych kroków związanych ze szczepionką na Covid-19.  Bourla wyraził przekonanie, że trzecia dawka szczepionki Pfizer/BioNTech, podana sześć miesięcy po pierwszej, „zwiększy odpowiedź organizmu jeśli chodzi o przeciwciała od 10 do 20 razy”. Przypomniał również, że według danych, podanie dwóch dawek szczepionki chroni osobę zaszczepioną przez sześć miesięcy.

Testy kliniczne dotyczące trzeciej dawki mają rozpocząć się w najbliższym czasie. Wezmą w nich udział 144 osoby. Pfizer i BioNTech podadzą  „zastrzyk przypominający” ochotnikom na sześć do dwunastu miesięcy po tym, jak otrzymali oni drugą dawkę preparatu.

Mimo, że skład trzeciej dawki szczepionki jest taki sam jak w przypadku dwóch pierwszych preparatów, to przeprowadzenie testów dotyczących jej bezpieczeństwa i skuteczności może ułatwić prace nad szczepionkami dostosowanymi do nowych mutacji wirusa.

Czytaj również: Były szef służby granicznej o polityce imigracyjnej administracji Bidena

Pfizer planuje rozpoczęcie testów nad zmodyfikowaną wersją preparatu.„Przygotowujemy się na scenariusz, w którym szczepionka będzie nieskuteczna w stosunku do nowych mutacji –  Albert Bourla, dyrektor generalny Pfizera. Dowody sugerują, że istniejąca szczepionka Pfizer-BioNTech jest skuteczna przeciwko wariantom po raz pierwszy zidentyfikowanym w Wielkiej Brytanii, Brazylii i Południowej Afryce. Jeśli jednak pojawi się nowy wariant, firma będzie chciał dostosować do niego szczepionkę w ciągu 100 dni.

Firma Moderna, która produkuje podobny preparat, ogłosiła, że również  rozpoczęła badania nad skutkami dodania trzeciej dawki harmonogramu szczepień i opracowała wersję szczepionki przeznaczoną do zwalczania wariantu z RPA.

Szczepionka przeciw grypie zmienia się z roku na rok, uwzględniając szczepy, które najprawdopodobniej zainfekują ludzi. „Każdego roku trzeba się zaszczepić przeciwko grypie” – powiedział Bourla. „Tak samo będzie z Covid. Żeby czuć się bezpiecznie, co roku będziesz musiał dostać zastrzyk”.

AL

Porównanie szczepionek przeciwko COVID-19

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię