Siły Izraela rozpoczęły atak na Strefę Gazy

Izraelska armia rozpoczęła ofensywę lądową w Gazie. Rzecznik sił zbrojnych potwierdził, że żołnierze weszli do palestyńskiej enklawy. W Gazie trwają teraz najcięższe od lat bombardowania, zarówno z powietrza jak, i z lądu.

Po północy izraelskie czołgi rozpoczęły ostrzał północnych i wschodnich rejonów Gazy, a lotnictwo nasiliło bombardowania. Mieszkańcy Gazy piszą w mediach społecznościowych o chaosie i przerażeniu. Równocześnie, krótko po rozpoczęciu ofensywy na Izrael, poleciała kolejna seria palestyńskich rakiet. Najwięcej wylądowało w okolicach miasta Ber Szewa.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w wydanym oświadczeniu poinformował, że operacja lądowa jest odpowiedzią na ostrzał z Gazy i zapowiedział, że potrwa ona tak długo, jak będzie to konieczne. Wcześniej o uspokojenie sytuacji bezskutecznie apelowali prezydenci największych sojuszników Izraela: Stanów Zjednoczonych i Francji.
W izraelskich miastach kolejny raz doszło do zamieszek z udziałem izraelskich i palestyńskich ekstremistów. W Lod podpalono synagogę, a w jednej z dzielnic Tel Awiwu Arabowie atakowali żołnierzy i rowerzystów. Ataki przypuściły też izraelskie grupy, które wcześniej zwoływały się w mediach społecznościowych.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia w Gazie zginęły dotąd 103 osoby, w tym 27 dzieci. W Izraelu życie straciło osiem osób. Ostatnią jak dotąd ofiarą jest 87-letnia kobieta, która przewróciła się w czasie ucieczki do schronu.

Departament Obrony USA zdecydował o ewakuacji blisko 120 osób przebywających obecnie w Izraelu – poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby. Amerykanie przebywali tam celem rozmów bilateralnych, które miały się zakończyć w niedzielę.

(iar)

FAA nakłada kary na źle zachowujących się pasażerów linii lotniczych

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię