Największe jezioro w historii Ziemi

Sugerowane położenie megajeziora Peretetyda / (Utrecht University)

Około 10 milionów lat temu megajezioro Paratetydy – największe jezioro w historii Ziemi – obejmowało obszar większy niż dzisiejsze Morze Śródziemne. Jeśliby dzisiaj umiejscowić je na nowoczesnej mapie rozciągałoby się od Alp nad Włochami do Kazachstanu w Azji Środkowej.

Jezioro Paratetydy miało 10 razy więcej wody niż wszystkie dzisiejsze jeziora.

Do tej pory niewiele było wiadomo na temat przypływów i odpływów Morza Paratetydy, ale nowe badanie identyfikuje cztery napędzane zmianami klimatycznymi cykle, które skurczyły jezioro i najprawdopodobniej zabiły znaczną liczbę żyjących w nim gatunków zwierząt. Życie wodne w tym jeziorze było wyjątkowe i obejmowało wszystko, od mięczaków i skorupiaków po małe wieloryby i delfiny, które ewoluowały, aby dostosować się do zamkniętego środowiska, w którym przebywały. Naukowcy twierdzą, że wraz ze spadkiem poziomu wody i wzrostem poziomu soli, bardzo niewiele z tych stworzeń przeżyło.

Zobacz również: Dolina Monumentów – niesamowite miejsce na mapie USA

„To musiał być postapokaliptyczny prehistoryczny świat. Wodna wersja Mad Max” – powiedział geolog Wout Krijgsman z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.

Krijgsman i jego koledzy badali zapisy skamieniałości, osady osadowe i geologię obszaru wokół Morza Czarnego w centrum miejsca, w którym kiedyś znajdowało się Morze Paratetydy, aby zidentyfikować cztery główne spadki poziomu wody na przestrzeni kilku milionów lat.

Najpoważniejszym spadkiem wód było ostatnie odnotowane wysychanie między 7,65 miliona a 7,9 miliona lat temu nazywane Wielkim Chersońskim Suszeniem. Podczas tego okresu poziom wody w Morzu Paratetydy spadł aż o 250 metrów (820 stóp), dzieląc megajezioro na mini jeziora. Naukowcy zakładają, że mini-jeziora musiały stać się toksyczne i większość organizmów wodnych wymarła.

Według obliczeń naukowców, w tych suchych okresach megajezioro mogło stracić do 70 procent swojej powierzchni i do jednej trzeciej objętości.

Czytaj też: Magiczna Wyspa Mackinac. Pomysł na wakacje w USA (fotorelacja)

W szczytowym momencie pod względem pojemności zajmowało obszar około 2,8 miliona kilometrów sześciennych, zawierając ponad 10 razy więcej wody niż dziś we we wszystkich jeziorach na naszej planecie.

Stworzone z przesunięć tektonicznych i wzrostu środkowoeuropejskich gór, Morze Paratetydy przetrwałby w sumie około 5 milionów lat, jak wynika z danych geologicznych, zanim zmiany w krajobrazie spowodowały, że spłynęło do Morza Śródziemnego.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię