Kalifornia przegłosowała wprowadzenie pierwszego w kraju programu dochodu gwarantowanego

Kalifornia jest pierwszym stanem w USA, który już niedługo wprowadzi uniwersalny stanowy plan dochodu podstawowego. Jak na razie stan przeznaczył na ten plan 35 milionów dolarów.

Zgromadzenie Stanowe i Senat uchwaliły ustawę regulującą uniwersalny dochód w zeszłym tygodniu jako część planu budżetowego stanu. Ustawodawcy zatwierdzili ustawę z poparciem obu partii – 36-0 w Senacie i 64-0 w Zgromadzeniu. Plan dochodów gwarantowanych będzie finansowany przez podatników.

Czytaj również: Ciekawostki na temat Los Angeles

Program AB-153 stanowi o tym, że zapewnione będą „fundusze dotacji przyznawane w sposób sprawiedliwy uprawnionym podmiotom zarówno w powiatach wiejskich, jak i miejskich oraz proporcjonalnie do liczby osób, które mają być obsługiwane przez program pilotażowy podmiotu uprawnionego lub projekt.”

Co to oznacza w praktyce? Otóż młode osoby dorosłe, które niedawno opuściły opiekę zastępczą oraz kobiety w ciąży, będą miały pierwszeństwo w otrzymywaniu miesięcznego dochodu podstawowego. Osoby, które się kwalifikują, nie będą miały ograniczeń co do sposobu wydawania miesięcznych wypłat. Kwoty miesięcznego dochodu zostaną określone przez każdą lokalną grupę otrzymującą dotacje od stanu. Politycy twierdzą, że miesięczny dochód gwarantowany będzie wynosić do 1000 USD.

Czytaj też: 7 najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych w 2021

Jest to pierwsze takie prawo opłacane z pieniędzy podatnków. W miejscowości Stockton w Kalifornii program dochodów gwarantowanych działa od 2019 roku, ale jest opłacany ze środków prywatnych. Były burmistrz Stockton Michael Tubbs twierdzi, że nowy stanowy program jest kamieniem milowym w programie gwarantowanego dochodu, gdyż mogą one „działać długoterminowo tylko wtedy, gdy będą prowadzone przez rząd federalny”.

Senator Dave Cortese (D-San Jose) w oświadczeniu poparł plan mówiąc: „Chciałbym podziękować moim kolegom za współpracę nad tym ważnym przedsięwzięciem. Inwestycja w tą nową ideą poprawi życie wielu osób. Jestem podekscytowany, że 40 milionów Kalifornijczyków będzie miało teraz szansę zobaczyć, jak gwarantowany dochód działa w ich własnych społecznościach”.

„To wsparcie gubernatora Newsom dla samorządów lokalnych w celu przetestowania pomysłów na wzmocnienie i zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego i położenie kresu ubóstwu jest potrzebne,” dodał Tubbs.
„Jeśli spojrzy się na statystyki naszej młodzieży z domów zastępczych, są one druzgocące” – powiedział przywódca republikanów w Senacie Scott Wilk. „Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc tym młodym ludziom”.

Krytycy programów twierdzą, że zniechęcają one ludzi do pracy. Republikański członek zgromadzenia Vince Fong z Bakersfield, który uchylił się od głosu, twierdzi, że programy gwarantowanego dochodu „podważają zachęty do pracy i zwiększają zależność od rządu”. Fong dodał, że „powinniśmy forsować politykę, która zachęca do pracy. Gwarantowany dochód nie zapewnia szkolenia zawodowego i umiejętności potrzebnych do awansu”.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię