Ustawa o rewitalizacji infrastruktury kraju – kto za to zapłaci? Jest pomysł!

Propozycja ustawy o naprawie amerykańskiej infrastruktury o wartości 1 biliona dolarów miałaby pomoc w rewitalizacji, naprawie i budowie dróg, mostów, czystej energii a nawet łączy szerokopasmowych.

Oto co znajduje się w proponowanym pakiecie:

1. Naprawa tradycyjnej infrastruktury

 • Infrastruktura drogowa kraju – 110 miliardów dolarów. Te pieniądze zostaną przeznaczone na renowacje „z naciskiem na łagodzenie zmian klimatu, odporność, równość i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, w tym rowerzystów i pieszych”.
 • Według administracji Bidena, 40 miliardów dolarów z tych pieniędzy zostanie przeznaczonych na naprawę lub wymianę starych mostów.
 • Kolejne 16 miliardów dolarów zostałoby przeznaczone na nieokreślone „duże projekty”.

Czytaj również: Gdzie przeprowadzają się osoby z Pokolenia X

2. Pociągi, samoloty i kanały

 • 66 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na modernizację infrastruktury kolei pasażerskiej, w tym popularnej linii łączącej główne miasta w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na tworzenie nowych połączeń kolejowych między miastami, w tym kolei dużych prędkości.
 • System śródlądowych dróg wodnych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności sektorów takich jak amerykańskie farmy, ale jego śluzy i tamy wymagają konserwacji i rozbudowy, więc plan przeznaczyłby 17 miliardów dolarów na drogi wodne i porty.
 • Kolejne 25 miliardów dolarów zostałoby przeznaczone na finansowanie projektów na lotniskach, w tym odroczonej konserwacji.

3. Oczyszczenie środowiska

 • 21 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na pomoc w oczyszczeniu zanieczyszczeń z toksycznych odpadów i opuszczonych terenów kopalnianych oraz studni gazowych.
 • 15 miliardów dolarów na wymianę rur wodociągowych z ołowiem. Według Rady Obrony Zasobów Naturalnych stanowi to tylko jedną trzecią kwoty potrzebnej do ich zastąpienia w całym kraju.

Zobacz też: Ciekawostki na temat Los Angeles

4. Walka ze zmianami klimatu

 • 50 miliardów dolarów na szereg środków, dużych i małych, ma na celu ograniczenie emisji i złagodzenie skutków zmian klimatycznych.
 • Ustawa przeznacza również 5 miliardów dolarów na bez emisyjne autobusy szkolne i 2,5 miliarda dolarów na promy.
 • Aby wzmocnić rynek pojazdów elektrycznych, 7,5 miliarda dolarów zostałoby przeznaczone na budowę krajowej sieci ładowarek do samochodów.

5. Internet szerokopasmowy

Rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu jest priorytetem administracji Bidena, zarówno dla mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie dostęp jest ograniczony, jak i tych, którzy mieszkają w miastach, ale nie mogą sobie na taki Internet pozwolić.

 • Projekt ustawy przeznaczałby 65 miliardów dolarów na rozbudowę infrastruktury szerokopasmowej, wprowadzając jednocześnie nowe przepisy obniżające ceny, a także program mający na celu zapewnienie dostępu do Internetu rodzinom o niskich dochodach.

Czytaj: Najlepsze parki stanowe w Michigan na wyjazd z dziećmi

6. Utrzymywanie włączonych świateł

 • ​​65 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę tysięcy mil nowych linii energetycznych, które będą przesyłać energię elektryczną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych.

Część funduszy zostanie zainwestowana również w badania nad nowymi technologiami, takimi jak wychwytywanie dwutlenku węgla i „czysty wodór”, a także w energetykę jądrową i badania energetyczne.

Skąd rząd weźmie fundusze?

Pierwotna propozycja Bidena kosztowałaby 2,3 biliona dolarów. Republikanie stwierdzili, że pierwsza propozycja była zbyt kosztowna. Najnowsza ustawa przewiduje tylko 550 miliardów dolarów nowych wydatków. Według Białego Domu, reszta zostanie opłacana z niewydanych pieniędzy z poprzednich pakietów pomocy na wypadek pandemii Covid-19, nowego egzekwowania podatków od kryptowaluty i niektórych opłat użytkowników korporacyjnych.

Czy Donald Tusk powinien wracać do polskiej polityki?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię