Regularne spożywanie kofeiny wpływa na strukturę mózgu

Kofeina jest najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei wykazali, że regularne spożywanie kofeiny zmienić istotę szarą mózgu.

Naukowcy od lat twierdzili, że kofeina ma związek z zakłóceniami rytmu snu, co z kolei ma negatywny wpływa na istotę szarą mózgu.

Czytaj również: Nadużywanie marihuany może prowadzić do schizofrenii

Jednak wyniki badania dokonanego przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Bazylei pokazały całkiem inny wpływ. Otóż w ich badaniach kofeina wcale nie wpływała negatywnie na jakość snu, ale zmiany w istocie szarej mózgu nadal zachodziły. Istota szara odnosi się do części ośrodkowego układu nerwowego, które składają się głównie z ciał komórek nerwowych, podczas gdy istota biała obejmuje głównie ścieżki nerwowe, długie przedłużenia komórek nerwowych.

Osobom biorących udział w badaniach zespołu z Uniwersytetu w Bazylei przez okres 10 dni podawano tabletki z kofeiną, a przez kolejne 10 dni placebo. Pod koniec każdego 10-dniowego okresu badacze sprawdzali objętość szarej substancji za pomocą EEG – nieinwazyjnej metody diagnostycznej służącej do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu.

Zobacz też: Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?

Porównanie danych wykazało, że głębokość snu uczestników była taka sama, niezależnie od tego, czy przyjmowali kofeinę, czy kapsułki placebo. Zauważyli jednak znaczącą różnicę w istocie szarej, w zależności od tego, czy badany otrzymywał kofeinę, czy placebo. Po 10 dniach placebo – czyli „abstynencji kofeinowej” – objętość istoty szarej była większa niż po tym samym okresie czasu z kapsułkami z kofeiną.

Różnica była szczególnie uderzająca w prawym przyśrodkowym płacie skroniowym, w tym w hipokampie, regionie mózgu niezbędnym do konsolidacji pamięci. „Nasze wyniki niekoniecznie oznaczają, że spożycie kofeiny ma negatywny wpływ na mózg” – powiedziała doktor Carolin Reichert, główny autor badań. „Ale codzienne spożycie kofeiny ewidentnie wpływa na nasz mechanizm kognitywny, co samo w sobie powinno dać początek dalszym badaniom”.

Zobacz: 7 korzyści zdrowotnych czarnego pieprzu

Chociaż kofeina wydaje się zmniejszać objętość istoty szarej jest to efekt tymczasowy. Już po 10 dniach abstynencji kawowej szara substancja znacznie się zregenerowała u badanych. „Zmiany w morfologii mózgu wydają się być tymczasowe”, mówi Reichert.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię